Ücretsiz Muayene Ol Meme Kanserine Dur De!

0
517

Bu sabah Sait Halim Paşa Yalı’sında, Türk Kanser Derneği’nin meme kanseri ile ilgili toplantısına katıldım. Toplantıda, derneğin farkındalık oluşturmak amacıyla hazırladığı  ”Meme Kanserine Dur Diyelim” kampanyasından bahsedildi.

Kampanya hakkında konuşan Türk Kanser Derneği Başkanı Burak Duruman, yüzde 100 tedavisi olan meme kanserinde erken teşhis ve tanının çok önemli olduğunu ve bu sayede meme kanseri olma riskinin yüzde 10 gerilediğini anlattı.

Dünyada her 8 kadından birinin meme kanserine yakalandığını biliyor muydunuz?

Kadınların düzenli olarak tarama yapmaları gerektiğini belirten Duruman, dernekte erken tanı, tarama, tedavi, tedavi takip programları, psikolojik destek, onkoloji koçluğu gibi hizmetleri ücretsiz verdiklerini belirtti.

81 ilde ücretsiz tarama yapan Türk Kanser Derneği’ni 7/24 arayabilir,  0850 611 08 53 numaralı çağrı merkezi hattından randevunuzu alarak düzenli taramalarınızı yaptırabilirsiniz.

Emziren anneler meme kanseri taraması yaptırabilir mi?

Toplantıda çok değerli hocaların yorumlarını dinledim. Bu doğrultuda aklıma, emziren annelerin tarama yaptırıp yaptıramayacağı konusu takıldı… Emziren bir anne olarak da bu soruyu Prof. Dr. Refik Killi’ye yönelttim. Killi; emziren annelerin tarama yaptırmasında bir sorun olmadığını, ultrasonda değil ama mamografide görüntülemede sıkıntı olduğundan bahsetti.

Aslında önümüzdeki hafta taramaya giderim diye düşünüyordum ama Prof. Dr. Refik Killi’nin yorumundan sonra, emzirmem sonlandığında tarama yaptırmamın daha verimli olacağına kanaat getirdim.

Emzirmiyorsanız bence vakit kaybetmeden tarama randevunuzu alın ve senede 1 kere mutlaka taramayı tekrarlayın.  Tabii ki taramaların yanı sıra, sağlıklı yaşam konusuna da dahil olmaya çalışmak gerek; sağlıklı beslenmek, sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmek, şeker, içki ve sigara kullanmamak, spor yapmak, stressiz yaşamaya çalışmak gibi…

Toplantıda anlatılan ve çok hoşuma giden bir konu daha vardı; Emzirme Kabini Projesi. Malum aynı zamanda 1-7 Ekim Emzirme haftası içerisindeyiz. Bu mükemmel projenin ülkenin dört bir yanında hayata geçmeye başladığını biliyor muydunuz?

Emzirmek hem anne hem de bebek sağlığı için çok önemli. Ayrıca ilk 6 ay anne sütü alan çocukların kansere daha az yakalanma riskinin olduğu belirtiliyor. Anneleri emzirmeye teşvik etmek amacıyla hayata geçirilen bu proje ile tüm anneler özgürleşirken bebeklerde daha sağlıklı bir geleceğe adım atacaklar.

Bir çoğumuz, bende dahil bebeklerimizi emzirme örtüsü ile her yerde ve her saat emzirebiliyoruz. Emziren kadın çoğu erkek için kutsal olsa bile maalesef ülkemizde henüz tam anlamıyla gelişememiş beyinler de var. Eşi izin vermediği ya da kendisi etrafın bakışlarına maruz kalacağını düşünüp utandığı (ki maalesef emziren kadına ö..zün trene baktığı gibi bakanlarda vardır…) için bebeklerini her yerde istediği gibi emziremeyen annelerimiz var. İşte tam da bu sebeple bu Emzirme Kabini Projesi bence şahane bir proje. İnşallah bu kabinleri halka açık her yerde bol bol görürüz.

 

Yorum Yapın

Lütfen bir yorum bırakın!
İsminizi buraya girin