Şekersiz Kırmızı Erik Marmelatı

0
135

 

Yoğun bir yazı bitirdik ve İstanbul’a döndük. Henüz kış fikrine ve havasına tam anlamıyla adapte olamasam da çoğunlukla rastlamaya başladığımız kasvetli havaya rağmen çok yönlü işler yapmaya ve renkli tariflere bulaşmaya çalışıyorum. Eh pek tabii bunlar kış hazırlıkları… 🙂

Gelelim marmelatımıza… İki ayrı cins erikten marmelat yapacağız.

Malzemeler;

  • Yarım kilo anjelik erik
  • 1 kilo mürdüm erik
  • 1,5 Çubuk tarçın (az olana yarım, 1 kg olana 1 tam çubuk)
  • Yarım çay kaşığı toz zerdeçal
  • Yarım çay kaşığı muskat
  • 2 kakule
  • 1 lime

Çanakkale’den dönmeden tabii ki bir pazar alışverişi yaptık. Çanakkale’nin mis gibi bahçelerinden toplanan eriklerimin bir kısmı ile marmelat yapmaya karar verdim. Böylece uzunca bir süre eriklerin tadını doya doya çıkartabileceğiz.

Mürdüm ve anjelik erikleri güzelce sirkeli su ile yıkadım ve kuruttum. Gelişi güzel kesip, çekirdeklerini çıkarttım ve borcamlara yerleştirdim. İçine, iki kakuleyi kabuklarından çıkartarak ezdim ve eriklerin üzerine serptim (çok keskin aromalardan hoşlanmıyorsanız, 1 kakule’nin içindeki çekirdekleri iki eriğe paylaştırıp kullanabilirsiniz). 1 çay kaşığı toz muskat ilave ettim. 1 tane çubuk tarçını ikiye böldüm ve eriklerin üzerine koydum. Bu arada mürdüm ve anjelik için iki ayrı borcam kullandım, malzemeleri de her borcam için ayrı ayrı düşünün. Her iki borcama paylaştıracak şekilde yarım limon suyunu ilave ettim. Her iki borcam için toplamda yarım limon kullandım. Tüm malzemeleri harmanlayıp, 200 derece ısıttığımız fırına verdim. Eriklerimi 180 dereceye ayarladığım fırında yaklaşık 20 – 30 dakika arasında yumuşayıncaya kadar pişirdim. Her fırın farklıdır, bu sebele ilk 15 dakikadan sonra kontrollü devam edin. Erikler piştikten sonra içindeki tarçın çubuklarını çıkartıp güzelce karıştırdım ve her iki eriği de ayrı ayrı blenderdan geçirdim. Eriklerin içinde herhangi bir katkı maddesi olmadığı için steril ettiğim cam kavanozlarda maksimum 1 hafta muhafaza edebiliyorum. Daha uzun süre dayansın derseniz, domates soslarımızı da yaparken kullandığımız pastörizasyon yöntemini uygulayabilirsiniz. Tabii ki kavanozlayacağınız her gıdayı öncesinde steril etmeyi unutmayın.

 

**Pastörizasyon;

Steril ettiğimiz ve kuruttuğumuz cam kavanozların içine oda sıcaklığında soğuttuğumuz marmelatları dolduruyoruz. Doldurduğumuz kavanozların ağzını sıkıca kapatıp, kapaklar yukarıya bakacak şekilde tencereye koyuyoruz. Tencerenin içine 3-4 parmak kalınlığında su doldurup kaymaya bırakıyoruz. Çatlama olmaması adına kavanozlarınızın soğuk olmamasına özen gösterin. Ayrıca ocağın küçük tarafını kullanıp, altını kısık olarak ayarlayın. Yavaş yavaş ısınacağı için çatlama riski olmayacaktır. Kavanozlar iyice ısındıktan sonra ocağın altını biraz daha açıp, suyun kaynama noktasına gelmesini sağlayabilirisiniz. Su kaynadıktan sonra altını kısıp 15 dakika daha kavanozlarınızı tencerede tutun ve sonra ocağı kapatıp su ile birlikte soğumaya bırakın. Su ve kavanozlar iyice soğuduktan, oda sıcaklığına ulaştıktan sonra buzdolabınıza kaldırarak haftalarca muhafaza edebilirsiniz.

** Erikler çok tatlı değil ise;

Erikleri pişirmeden önce, kuru dutları 130 derecede 5 dakika fırınlayın (kuru dutlarınız tam olarak kuru değillerse). Dikkat edin yanmasınlar. Çıtır çıtır olmaya yakın fırından alıp soğutun ve rondodan geçirerek toz haline getirin. Dut tozunu bir kavanoza doldurarak, şekersiz yapmak istediğiniz tatlılarınıza ilave edebilirsiniz. Mayhoş erikleri tatlandırmak için de harika bir alternatif. Erik marmelatını fırına vermeden önce üzerlerine serpebilirsiniz.

Bu arada ben bu marmelatı servis ederken, evde yaptığım labne peynirinden krema hazırlıyorum.

**Ev yapımı krema tarifi;

İki yemek kaşığı labneye 1,5 tatlı kaşığı süt ilave edip pürüzsüz oluncaya kadar çırpıyorum ve servis kasesine alıyorum. Sabah kahvaltılarında reçellerinizi tüketirken kaymak yerine kullanabileceğiniz bir alternatif.

***Şekersiz erik marmelatını 1 yaşından büyük çocuklar, hamileler ve şekersiz yaşamaya çalışan herkes yiyebilir. ugbj1 yaşından küçüklere erik marmelatı yaparken, kakule ve muskat koymayın.

***Bebeğinize, çocuğunuza vereceğiniz her yeni besin için lütfen önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

Afiyet olsun.

Yorum Yapın

Lütfen bir yorum bırakın!
İsminizi buraya girin