Oto Koltuk Seçimi

0
1745

Bence oto koltuk seçimi en önemli kararlardan biri. Hamileliğimin en başından beri enine boyuna uzun uzun araştırdığım iki konu vardı; biri bebek arabası diğeri ise oto koltuk.

Piyasada birçok oto koltuğu markası var. Hepsi incelenebilir tabii ama araştırmalarım, soruşturmalarım sonucu ben iki koltuk seçtim; biri dünyanın 1 numarası olarak bilinen Britax Römer diğeri ise oto koltuk konusunda güvenilirliği ile anılan Cybex. Bir de Maxi-Cosi markası var. Genellikle ilk 6 ay herkes ana kucağı/oto koltuğu olarak Maxi-Cosi kullanıyor. Biz de dahil. Aşağı yukarı her bebek arabasına da uyumlu. Nedense Kayra büyüdükçe içinde çok rahat etmediğine, sıkıldığına kanaat getirdiğimiz için biz sadece araba koltuğu olarak kullandık. Tabii bebek arabamızın portbebesi olduğu için ihtiyaç da duymadık.

Bu arada küçük bir tavsiye; başlangıçta 0-18 kg’lık bir oto koltuğu tercih etmiyorsanız, 6 – 8 ay gibi kısa br süre kullanacağınız ana kucağı/oto koltuğunu satın almadan önce bebekli eş, dost, akrabanızda olup olmadığını sorun. Biz bu anlamda şanslıydık, Maxi-Cosi Pebble’mız isofix’i ile birlikte kuzenimizden geldi. Şimdi de ikinci bebişleri yolda olduğu için onlara geri gidiyor. 🙂 Maci-Cosi alacak ve 6-8 ay kullanacaksanız emniyet kemer ile de bağlayabilirsiniz.Tercih şansınız varsa tabii ki daha güvenli olacağı için isofix’li olsun.

Gelelim Britax Römer’e…

Şu anda 3-4 yaşında çocuğu olan arkadaşlarımın tercihleri (3-4 sene önce) hep Britax Römer’den yana olmuştu. Dolayısıyla benim de tek gördüğüm ve ismen bildiğim markaydı. Britax Römer’in Türkiye distribütörü İtameks ile tanışıklığım çok eskilere dayanıyor. İtameks eski müşterim olduğu için ayrı bir sempatim de var. 🙂 Fakat Oto koltuğunu alıcı gözüyle detaylıca inceleme şerefine hamileliğimde nail oldum. Britax Römer, otomobil güvenliği konusundaki uzmanlık alanını 1966 yılında çocuk oto koltuğu ve güvenliğine aktararak sektörde öncü ve lider olmayı başarmış. 1966 yılında 4 farklı model üreten marka, şu anda 17 değişik koltuğa sahip. Bunlar; 0-13kg(0-15 ay), 0-18kg(0-4 yaş), 9-18kg(9 ay – 4 yaş), 15-36kg(4-12 yaş) olarak 4 grupta toplanıyor.

Ben 0-18kg grubundan Dualfixi seçtim. Dualfix, 360 derece dönebilen ve doğumdan 18 kg’a kadar geriye dönük ya da 9 kg’a kadar ileriye dönük olarak kullanabilen bir oto koltuk. Ayrıca yenidoğan aparatı da var. Tek çekişle ayarlanabilen 5 noktalı emniyet kemeri ve çoklu yatış pozisyonu  bulunuyor. Isofix sistemi sayesinde koltuk doğrudan aracın Isofix bağlantı noktalarına bağlanıyor. Göğüs pedleri, bir darbe durumunda çocuğun göğsünde oluşacak basıncı azaltıyor. Ayrıca koltuğun her yanı darbe emici köpük ile kaplı.

Maalesef araştırmalarım sonucu bu modelin kemer pedleri sebebiyle ADAC çarpışma testinden geçemediğini öğrendim. Biraz şaşırmakla beraber tabii ki buz gibi soğudum ve kafamı hemen Cybex’e çevirdim. Dualfix ile ilgili bir eksi puan daha var; İncelediğinizde ve bebeğinizi oturttuğunuzda bazı koltuklara oranla iç kısmının biraz dar olduğunu görüyorsunuz.

Fiyatı; 2.599 TL

Cybex Sirona;

Aslında bu marka da eski müşterimlerimden biri. 🙂 Opera Dış Ticaret, Cybex, Bugaboo gibi iyi ve güvenilir markaların Türkiye distribütörüdür. Hamileliğim boyunca markaları detaylı incelememin yanı sıra, piyasada bulunan pek çok marka ile çalışmış olmak bu markaların içini dışını bilmek anlamına geliyor ki bu da büyük bir artı diye düşünüyorum. Yine enine boyuna derin incelemelerden sonra alacağımız koltuğun Cybex Sirona olduğuna kesin olarak karar verdim. Neden mi Sirona? Çünkü benim ve bebeğimin rahatı ve tabii ki miniğimin güvenliği için çok fazla artısı var.

Kayra 6,5 aylık olduğunda artık koltuğumuzu değiştirmemiz gerektiğini farkettik ve Maxi-Cosi Pebble’dan Sirona’ya geçiş yaptık. Önce ikinci evimiz olarak adlandırdığım Joker’e giderek pitipitiyi Sirona ile tanıştırdım. İlk denemede huzursuz olmadı, içinde oldukça rahat göründü. Bebeğin koltuğunu sevmesi de önemli. Tabii koltuğu doğar doğmaz alacaksanız sevip sevmemek gibi bir durumu olamaz. 🙂 Koltuğumuzu neredeyse 2 aydan fazla zamandır kullanıyoruz. Kayra koltuğunda resmen keyif yapıyor. Eray’ın arabasıyla dışarı çıktığımızda ben miniğimin yanında yolculuk yapıyorum. Kayra ağlarsa ya da herhangi bir ihtiyacımız olursa koltuğu kendime doğru çeviriyorum. Koltuğun dönebilmesinin büyük bir rahatlık olduğunu düşünüyorum. Keza bebeğimi arabaya bindirirken de kapıya doğru dönmesi bence muhteşem. Maci-Cosi dönmediği için dönen ve dönmeyen koltuk tecrübesine sahibim. Dönen koltukta uyuyan bebeğinizi uyandırmadan kucağınıza alabiliyorsunuz, diğerinde pek de mümkün olmuyor. 

Özelliklerinden bahsedecek olursak;

Cybex Sirona doğumdan yaklaşık 4 yaşa kadar (18kg) kullanılabiliyor.

Bebeği koltuğa kolay yerleştirmek için 360° derece dönüş fonksiyonu bulunuyor ki bence bu büyük bir konfor. Koltuğun oturma kısmının altında bir mandal var, elinizi sokup bu mandala basılı tutarak sağa ve sola çevirebiliyorsunuz. Koltuğun alt kısmında emniyet için koydukları şeffaf bir etiket var. Koltuğu aldığımızda buna ihtiyacınız olmayacak diyerek çıkarttılar. Bu etiketi çektiğiniz zaman koltuk hangi yöndeyse o yöne göre 90 derece sağa ve sola dönebiliyor.

WHO (Dünya Sağlık Örgütü) de dahil birçok bağımsız test ve tüketici kuruluşu  çocukların oto koltuğunda mümkün olan en uzun süreye kadar, arkaya bakan vaziyette seyahat ettirilmesini öneriyor.  Arkaya doğru bakan bir oto koltuğun, emniyet kemerli geleneksel öne doğru bakan bir koltuğa kıyasla kafa kafaya çarpışmalarda yaralanma riskini %80’den fazla azalttığı belirtiliyor. En az 2 yaşına kadar arkaya bakacak şekilde oturtulması önemli. Bazı ülkeler ise 4 yaşa kadar çocukların oto koltuğuna geriye dönük oturtulması gerektiğini savunuyor ki bunu yapmak bence çok zor. Benim oğlum 8,5 aylık olmasına rağmen arkaya dönük oturttuğumuz için şu anda bile sıkılıyor. 2 yaşından sonrasını düşünemiyorum.

Cybex Sirona’da ayrı bir bar bulunuyor. Bu barı, çocuğunuz 9-18 kg. arasındaysa öne doğru oturtmak için kullanabiliyorsunuz. Yani kilosu uygun ise 9 aydan itibaren barı da kullanarak öne doğru çevirmek mümkün. (Oturtabildiğiniz kadar arkaya dönük oturtmakta fayda var) Bu bar, öne doğru oturtulan çocuklar için güvenlik yastığı görevi görüyor. Geleneksel 5 noktalı emniyet sistemine kıyasla boyundaki gerginliği önemli ölçüde azaltıyor. Kaza anında yastığın yeni Aktif Tepki Teknolojisi (A.T.T.) sezgisel biçimde çocuğun koltuğun güvenli alanında kalmasını sağlıyor. Isofix’i ayrı değil, otomobil ve koltuk arasında doğrudan bağlantı sağlanıyor.  Isofix koltukla bir bütün olduğu için ekstra denge ve güvenlik sağlıyor. Kolay kurulum yapılıyor. Hafta içi benim arabama hafta sonu Eray’ın arabasına takıyoruz. Çıkartıp takarken hiç zorlanmıyoruz. Tek problem koltuk isofix’le bir bütün olduğu için oldukça ağır. Ben kaldırmakta zorlandığım için her seferinde Eray çıkartıp takıyor.

Sirona’nın iki yanında geliştirilmiş teleskopik yan darbe koruma sistemi (L.S.P. Sistemi) bulunuyor. L.S.P. sistemi, koltuğun pozisyonu ve aracın türüne göre ayarlanabiliyor ve yan darbeli bir kaza olması durumunda, kazanın (Allah korusun) etkisini kafa ve omuz koruyucuları ile birlikte emmesini sağlıyor. Koltuğun içi diğer oto koltuklara göre hem daha geniş hem de bebeğin vücudunu daha güzel sarıyor. Platinium ve Plus olarak iki versiyonu bulunuyor. Bu versiyonlarda renk ve kumaş seçenekleri bulunuyor. Biz platinium siyah tercih ettik. Kafa yüksekliği 11 farklı pozisyonda ayarlanabiliyor.  Arkaya dönük halinde tek elle 7 farklı pozisyonda yaslama, öne dönükken 5 farklı pozisyonda tek elle yaslama imkanı sağlıyor. Doğumdan itibaren kullanmak için yeni doğan dolgusu almanız gerekiyor. Bu dolgu oto koltuktan ayrı olarak satılıyor.

*Koruyucu kabuk fonksiyonu ile bu kusursuz güvenlik performansı ve öncü kombinasyon koltuk Sirona’nın akıllı işlevselliği, Stiftung Warentest tarafından 6/2013’de yapılan en güncel çocuk koltuğu testinde Grup 0+/I kategorisinde TEST ŞAMPİYONU ödülüne layık görülmüştür. *VTI – İsveç Yol ve Ulaşım Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre (Rapport 489A, 2003). *VTI (İsveç Ulaşım ve Taşımacılık Araştırma Enstitüsü) tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre (Rapor 489A, 2003)

Biz koltuğumuzu iki ay önce aldık. İyi ki de almışız. İki ay içinde neredeyse 900 TL zam gelmiş. Şu anki fiyatı 3.299 TL.

İsofix nedir?

Çocuk koltukları için uluslararası bir montaj standardıdır. ISOFIX, sadece yetişkinlere yönelik koltuk kemerleri kullanmak yerine, çocuk koltuklarını aracın gövdesine sağlam bir şekilde bağladığı için montaj hatalarını azaltır ve çocukların güvenliğini muazzam bir şekilde arttırır.

Yorum Yapın

Lütfen bir yorum bırakın!
İsminizi buraya girin