Muzlu Pankek

0
581

Günaydın!

Bu sabah erkenciyiz, 06.15’de uyandık. Deniz yorgunu piti pitim, dün saat 18.00’de uyudu. ? Ah bir de kesintisiz uyusaydı da ben de 11 aydır bir kere deliksiz uyuyabilseydim… O günler de gelecek inşallah.

Bugün bir değişiklik yapıp, erkenci kuşuma pankek yaptım. Muz en sevdiği meyveler arasında yer alıyor. Tok bile olsa yiyor. Yapılışı basit ve hızlı, yemesi – yedirmesi keyifli, besin değeri yüksek.

Oğlan uyumuşken, ben de uzun zamandır ilk defa boş kalmışken hemen tarifi yazayım dedim. 🙂

Malzemeler;

Yarım olgunlaşmış muz

1 yemek kaşığı organik tam buğday unu

1 tatlı kaşığı nohut unu

1 çay kaşığı keçiboynuzu unu

1 yumurtanın sarısı

2 yemek kaşığı yoğurt (1 yemek kaşığı yoğurt, 1 yemek kaşığı yoğurt suyu da kullanabilirsiniz – mümkünse evde kendi yaptığınız yoğurttan kullanın)

Bütün malzemeleri iyice karıştırıyoruz, muzu da güzelce eziyoruz. Karışım pürüzsüz ve akışkan bir kıvam aldıktan sonra zeytinyağ ya da tereyağ sürdüğümüz hafif ısınmış (yağı yakmayacak şekilde ısıtın) tavaya karışımdan bir yemek kaşığı küçük yuvarlak olacak şekilde döküyoruz. Pankekleri kısık ateşte çevirerek pişiriyoruz. Benim karışımımdan 6 küçük yuvarlak pankek çıktı. Piti piti, yanına koyduğum keçi peyniri ve zeytini ile birlikte 4 tanesini yedi. Hem de ”Ihh ıhh, ver ver” diyerek keyifle yedi. (Dilerseniz sadece nohut unu ve keçiboynuzu unu da kullanabilirsiniz)

Pankeklerin bir kısmı yerde, tabakla birlikte bir kısmı korumam altında bir kısmı da önünde ve elinde… 🙂 Henüz tabağı önünde sabitlemek imkansız… 🙂

Tarif 8 ay ve üzeri için uygundur. Keçiboynuzu ununu 9. aydan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. 1 yaşından sonra ise yoğurt yerine süt ekleyebilirsiniz.

Bu bahaneyle kendime de pankek yaptım. 🙂 Piti pitiden kalan yumurtanın beyazına 1 yumurta daha ekledim. 1,5 kaşık tam buğday ununa göz kararı biraz süt ekledim. Tabii ki geriye kalan yarım muzu da ezdim ilave ettim. Zeytinyağıyla sildiğim büyük tavaya karışımı incecik olacak şekilde döktüm ve kısık ateşte pişirdim. Benimki krep görünümlü pankek oldu. 🙂

Hem size hem de miniklerimize afiyet olsun. Zevkle yiyip, sağlıkla büyüsünler.

 

Yorum Yapın

Lütfen bir yorum bırakın!
İsminizi buraya girin