Kinoalı Pancarlı Dolma

0
342

Uzun bir aradan sonra nihayet klavye ile temas edebildim. 🙂 Tarifi bloga girmem maalesef biraz gecikti. Tatillerden dönüp, evde yardımcı olmadan bebekle bir başına yerleşmek ve düzen oturtmaya çalışmak, eh tabii bir de geceleri 10-15 kere kalkmak ve dolayısıyla tüm günü zombi kıvamında geçirerek herşey ile ilgilenmek zor. Bu arada blogla ilgilenmek, yazı yazmak bir yana maillerime bile bakacak vakti bulamadım.

Gelelim dolma konusuna… Dolmayı 8. aydan sonra gönül rahatlığıyla pişirebilir ve bebeklerinize yedirebilirsiniz. Özellikle kabak dolmasını… Ben dolmayı ilk pişirdiğimde piti pitim 10 aylıktı. Hem kabak hem de biber dolması yaptım; ikisine de bayıldı. 1 hafta sonra hadi yine dolma yapayım ama bu sefer biraz farklı olsun; pirinç ya da bulgurun yerini kinoa alsın, bir de pancar ekleyeyim dedim.

Pancar herkes için, özellikle de bebekler için oldukça önemli bir besin. İçinde kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir, fosfor, çinko ve A, B, C vitaminlerini barındırıyor. Bebeğinizi 8. aydan sonra Pancar ile tanıştırabilirsiniz denilse de biz (doktorumuzla) 10. ayın pancara minik minik başlamak için daha doğru olacağına karar verdik. Antioksidan özelliğine de sahip olan pancar çok güçlü bir besin. İçeriğindeki nitrat sebebiyle bebeklerinizi pancar ile tanıştırmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Malzemeler;

-4 adet minik dolmalık biber

-4 adet minik kabak

-Bir küçük boy domatesin 4/1’i

-2 fındık büyüklüğünde pancar (kabukları soyulmuş olarak)

-200 gr dana kıyma

-4 yemek kaşığı kinoa (isteğe göre azaltılabilir ya da çoğaltılabilir)

-4-5 dal maydonoz

-4-5 yaprak taze nane

-1 küçük soğan

-1 küçük sarımsak

-1 yemek kaşığı zeytinyağ

Kabaklar oyup, biberlerin içlerini temizleyip hazırlıyoruz. Soğan, sarımsak, domatesi rendeleyerek bir kaba alıyoruz. İnce ince kıydığımız nane ile maydonozu ve rondodan geçirdiğimiz pancarı da kaba ilave ediyoruz. Kinoa, kıyma ve zeytinyağını karışıma ekleyerek harmanlıyoruz. Son olarak kabak ve biberleri doldurarak tencereye diziyoruz ve 1 su bardağı su ile kısık ateşte pişiriyoruz. Suyunu ara sıra kontrol edin, çok çekerse biraz daha ilave edersiniz.

Not: Normal şartlarda bebeklere 1 yaşına kadar domates verilmiyor. Bizim doktorumuz 10. ay itibari ile çok az olmak şartı ile yemeklerde domates kullanabileceğimizi belirtti. İlk defa başlayacağınız her besin için önce doktorunuza danışın ve 3 gün kuralına uymayı ihmal etmeyin.

***Pancardaki nitrat, pancarın çiğnenmesi sebebiyle nitrite dönüşmektedir. Nitrit’in kan dolaşımını hızlandırdığı ve bu sayede beyne daha çok kan gittiği tespit edilmiştir.

Yorum Yapın

Lütfen bir yorum bırakın!
İsminizi buraya girin