Hamilelikte Vitamin Kullanımı

0
2339

Aslında bu konuda pek çok farklı doktor görüşü var. Bir kısım doktor, hamilelikte vitamin kullanımının oldukça gerekli ve faydalı olduğunu savunurken, bir kısım doktor ise hamilelikte kullanılan vitaminlerin faydasının olmadığını belirtiyor. Hamile olan ya da hamile kalmayı planlayan kadınların genelde pek çok vitamini ve minerali bir arada içeren preparatları kullanmaları doktorları tarafından öneriliyor. Ancak biraz öncede bahsettiğim gibi bu konuda henüz bilimsel ortak bir görüşe karar verilememiş.

Ben vitaminlerin faydasına inanıyorum, doktorumda bu vitaminlerin kullanımını oldukça önemsiyor. Hamile kalmadan 6 ay önce folik asit kullanımına başladım. Doktorlar genellikle minimum 1, maksimum 3 ay önceden folik asit kullanmasını öneriyor. Bir sakıncası olmadığı için daha uzun da kullanabilirsiniz. Ben hamile kalmadan 6 ay önce folik asit desteğini hayatıma soktum. Bu süreçte Solgar ve Natures Bounty markalarınının folik asit haplarını kullandım.

Hamilelikte neden folik asit kullanılır?

Folik asit takviyesinin bebeğin omurgasında ve beyninde oluşabilecek hasarlara karşı koruyucu olduğu biliniyor. Özellikle hamileliğin 3. ve 4. haftalarda bebeğin beyin ve spinal kord gelişimi sebebiyle vücudun folik asit ihtiyacı artar. Hamileliğin başlarında folik aside duyulan ihtiyaç nedeniyle annenin hamile kalmadan önce vücudundaki folik asit eksikliğini gidermiş olması gerekir.

Hamilelikte kullanılması gereken bir diğer takviye ise hamilelik multivitaminleridir.  Bu süreçte bazı multivitaminleri uzun uzun araştırdım. Daha önce bahsettiğim gibi en yakın arkadaşlarımdan biri aynı benim gibi detaycı ve araştırmacıdır. Şimdi onun minnoşu, benim kıymetlim 4 yaşını geçti. O da uzun araştırmalar sonucu Amerikan markası olan Rainbow Light markasında karar kılmış ve hamileliği boyunca kullanmıştı. Ben de onun yolunu izlemeye karar vererek, hem Rainbow Light Prenatal 1 hem de Nordic Naturals DHA’nın hamileler için olan balık yağından aldım. Multivitamini ise hamile olduğumu öğrendiğim an kullanmaya başladım. Balık yağına doktorumuzun onayı ile 16. haftada başladım.

Balık Yağı (Omega-3) takviyesi yapmak gerekli mi?

Haftada en az 2 kere yeterli miktarlarda balık yiyorsanız balık yağını her gün içmeyebilirsiniz. Ben her zaman yeterli miktarda balık yiyememe ihtimaline karşı kullanma taraftarıydım ve başladım. Hamilelikte Omega 3 kullanımı hem bebek hem de anne için önem taşıyor. Bebeğin beyin ve fiziksel gelişimi için faydalı olan Omega 3, aynı zamanda bebeği erken doğum riskinden ve alerjik hastalıklardan koruyor. Hamileler yeterli miktarda Omega 3 almadığı taktirde, hamilelik ya da lohusa depresyonuna girme ihtimalleri artabiliyor. Bu sebeple hem balık yemek hem de hamilelikte omega 3 vitaminlerini yeterli olarak almak gerçekten önemli.

Rainbow Light Prenatal 1‘dan biraz bahsetmek istiyorum; Türkiye’de vitamin yok mu, tabii ki var. Ama ben en çok fayda göreceğim vitamini kullanmak istedim. Doktorumuzda onay verdiği için Rainbow Light’ı kullanıyorum.  Bu multivitaminin içinde yok yok… Neredeyse 30’a yakın vitamin bulunuyor. Rainbow Light Prenatal 1, A, C, B kompleks, D, E, K, Biotin, Kalsiyum, Demir, Magnezyum, Selenyum gibi birçok vitamin, mineral, süper gıdalar ve antioksidan içeriyor.

Bu kadar vitamini bir arada bulmak gerçekten çok zor. Bu arada kokusu berbat ve haplar kocaman. 🙁 İlk zamanlar, özellikle mide bulantılarım varken bu vitaminleri içmek benim için çok zordu. Zorlansam da içtim mi içtim. 🙂 Bence hamileliğin en zor yanlarından biri de vitamin içmek! Bu arada emzirme süresince de aynı vitaminlere devam ediliyor.

Vitaminlerin besin takviyesi olduğunu, sağlıklı ve yeterli beslenmenin hamilelik dönemi için çok önemli olduğunu unutmamak gerek. Bu nedenle taze ve besleyici gıdaları tüketmek hamileliğin altın kurallarından biri.

Vitamin ve minerallerden biraz bahsedecek olursak;

A vitamini: Göz sağlığı için çok önemlidir. Vücuttaki hücrelerin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağladığı gibi vücudu enfeksiyonlara karşı da korur. Yumurta, balık kırmızı, sarı ve yeşil sebzelerde yüksek miktarda A vitamini bulunur.

D vitamini: Diş sağlığı, kemikler ve bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir. Balık, yumurta, süt ürünleri ve güneşin tenimize temas etmesi ile alınabiliyor. Her gün 10-15 dakika güneşlenmek ise D vitamini alımı için yeterli.

Kalsiyum: Bebeğin büyüme ve gelişmesi,  aynı zamanda annenin de kemik sağlığını koruması için de hamilelikte yeteri kadar kalsiyum alınması gerekmektedir. Süt, peynir, yoğurt, ayran, hatta kurubaklagiller ve yeşilliklerden de kalsiyum desteği alınabilir.

Magnezyum: Hamileliğin son aylarında kramplarda artış olması durumunda ve tabii ki doktorun uygun görmesi halinde magnezyum takviyesi yapılabilir.
Omega – 3: Özellikle gebeliğin son 3 ayında kullanılan saf omega-3’ün bebeğin IQ seviyesini artırdığı yönünde çalışmalar var.  Hamilelik ve emzirme döneminde Omega-3 almaya özen göstermek gerekiyor.

B vitaminleri: Eksikliğinde önce beyni etkileyen B vitaminleri hamileler için de hayati önem taşıyor. B grubu vitaminlerinden biri de folik asittir. Folik asit yani diğer adıyla folat gebelikteki en önemli vitaminlerden biridir. Bebekte nöral tüp defekti oluşmasına engel olduğu için gebelik düşünülmeye başlandığı andan ya da hamileliğin ilk aylarından itibaren kullanılması gerekmektedir. Et, balık, tavuk, peynir, yoğurt B vitamini açısından zengin yiyeceklerdir.
C vitamini: Bağışıklık sistemi için çok önemli olan C vitamini aynı zamanda demirin ve diğer vitaminlerin de emilimini arttırmaktadır. Portakal, biber, maydanoz, domates, limon gibi besinler bolca C vitamini içerir.
Demir: Gebelikte artan kan hacmi sebebiyle demir ihtiyacı artar. Kurubaklagiller, kırmızı et, yumurta, tahıllardan da demir almak mümkün. Hamilelikte demir ihtiyacı çoğu zaman sadece besinlerle karşılanamıyor, vitaminlerle de desteklenebiliyor.

Yorum Yapın

Lütfen bir yorum bırakın!
İsminizi buraya girin