Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler

0
837

Bildiğiniz gibi hamileliğimin ilk 3 ayı oldukça şiddetli mide bulantılarıyla geçti. Hatta tamamen geçmesi 16. haftanın sonlarını buldu diyebilirim. Hamilelik döneminde mide bulantılarının yaşanmasının nedeni östrojen ve Beta HCG hormonlarının seviyesinin artmasıdır. Bu hormon artışları bazı kadınları pek etkilemezken, bazılarını ise benim gibi süründürebiliyor.

Hamileyken herşeyin yenilip içilmediğini biliyordum ama çok fazla dikkat edilmesi gereken besin olduğunu bilmiyordum. Bu süreçte öğrendiklerim inanılmaz. Özellikle bitki ve deniz ürünlerine çok dikkat etmek gerekiyor. Şimdi size bulantıya iyi gelen bitkilerden biri olan zencefilden biraz bahsetmek istiyorum.

Zencefil, oldukça dikkatli kullanılması gerekenler arasında başı çekiyor. Ben zencefili rendeleyerek sıcak suda bir kaç dakika beklettikten sonra içine biraz limon sıkarak içmeye başladım. Geçici de olsa mide bulantımı geçiriyor, kendimi iyi hissetmemi sağlıyordu. Tabii ki dikkatli tüketmemiz gerekiyor. Zencefili hamilelik süresince maksimum 4 gramı geçmemek şartıyla istediğiniz şekilde tüketebilirsiniz.
Gelelim bu süreçte bana iyi gelen diğer besinlere.. Beyaz peynir ve beyaz ekmek ana öğünlerim arasındaydı. Hamile kalmadan önce beyaz ekmek bizim evin yakınından bile geçemezdi. Ancak bu bulantılar esmer ekmeklerin tümünden de nefret etmeme sebep oldu. Bu süreçte maalesef sadece beyaz ekmek, peynirli pizza ve makarnayiyebildim. Makarnanın yanında yoğurt, yoğurt yiyemediğim günlerde ise ayran içebiliyordum. Çoğu zaman makarna ve ekmek lokmalarını yutmak bile benim için oldukça zordu.
Fırında patates midenize iyi gelebilecek alternatifler arasında yer alıyor. Ben az da olsa patates yiyebilmiştim. Ayrıca besleyici özelliği de var. Maalesef et, balık, sebze gibi besinleri 13. haftayı doldurana kadar hiç yiyemedim.
 
Peynir ve yoğurt türevlerini tüketmek, kalsiyum almak adına çok önemli. Ama siz bunları da yiyip içemiyorsanız üzülmeyin. Doktorlar da ilk üç aylık süreçte ne yiyebiliyorsanız onu yiyin, durumu kurtarmaya bakın, bebek bu dönemde kandan besleniyor diyor. En önemlisi midenizi boş bırakmayın çünkü o zaman daha çok bulanıyor.
Portakal suyu zor da olsa tüketebildiğim diğer bir önemli besin kaynağıydı. Biliyorsunuz ki portakal başlı başına bir folik asit kaynağı. Ben her gün 1 bardak portakal suyu içmeye çalıştım.
Su ise olmazsa olmazlar arasında. Mide bulantısı sırasında su içmeye çalışmanın zorluğu gerçekten tartışılmaz bir konu. Ama içmeye çalışın. Çünkü yeterli su içmemeniz mide bulantılarınızın artmasına sebep oluyor. Hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından günde 8 bardak su içmek gerekiyor. Ben bardaktan su içemeyen biri olduğum için 750 ml’lik şişeden en az 2 ya da 3 şişe içmeye çalışıyordum. 3 aylık maraton sürecini atlatmış biri olarak, şimdi rahat rahat günde 3 litre, hatta bazen fazlasını içiyorum. İçebiliyorsanız soğuk su içmenizi öneririm. Hem bulantıyı hafifletiyor hem de içmesi daha kolay oluyor. Zencefil çayı yerine suyunuza zencefil karıştırmak da bir seçenek olabilir. Su ve portakal suyundan hazırlayacağınız buz küplerini emmek de mide bulantılarınızı hafifletmek için kullanacağınız alternatifler arasında olabilir.
Az zeytinyağlı, bol limonlu yeşil salata (besin değeri açısından roka tercih edin), yeşil ekşi elma ve mandalina ise bulantılarıma iyi gelenler arasında yer alıyor. Özellikle ekşi yiyecek ve içecekler bana çok iyi geldi.

 

Limon kolonyası midemi daha çok bulandırdığı için pek fazla kullanamadım ama limon kokusu bana iyi geliyordu. Bu sebeple evde yanımda mutlaka yarım limonbulunduruyordum. Aynı şekilde zencefili koklamayı da deneyebilirsiniz.

12.haftanın sonunda, Paris’te ilk defa değişik bir meyve yiyebildim. Çilek! Yerken kendimden geçtim diyebilirim. 🙂 Balıkla ilk temasım 13.haftada oldu. Et ile tekrar barışmamız ise 17. haftanın sonlarını buldu.

Mide bulantılarının yoğun olduğu ve kokulara karşı hassas olduğunuz dönemde deterjan, çiçek, parfüm ve yemek kokularından uzak durmaya çalışın.  Ben buzdolabını açamıyordum. Balkona çıktığımda hava bile kokuyor, daha çok midem bulanıyordu. Siz de benim kadar ağır bulantılar yaşıyorsanız, anneniz, kardeşiniz, eşiniz ve arkadaşlarınızdan sizi yalnız bırakmamalarını rica edebilirsiniz. Çünkü bu süreçte yiyip içeceğiniz iki lokmayı bile kendiniz hazırlayamayabiliyorsunuz. Bu dönemi mümkün olduğunca yavaş hareket ederek geçirmeniz ise bulantıların çoğalmasını önleyecektir.

Yorum Yapın

Lütfen bir yorum bırakın!
İsminizi buraya girin