Hamilelikte Masum Görünen Tehlike; Bitki Çayları

0
737

Bitkiler… Benim ve çoğu insanın vazgeçemediği bitki çayları… Çoğu zaman şifa veren bitkiler hamilelikte oldukça sakıncalı olabiliyor. Bitki çayları ile ilgili bu yazıyı hamile bir arkadaşımın bana danışması üzerine yazma kararı aldım. Öncelikle belirtmek isterimki bana danışmasının sebebi, konu hakkında uzman olduğum için değil, hamileliğimde bu konuda çok dikkatli olduğumu bilmesinden kaynaklı.

Bu konu o kadar hassas bir konu ki, bence her hamile kendi doktoruna danışarak bitki ve bitki çayı tüketmeli. Ben bildiklerimi kulağınıza küpe olsun diye aktarıyorum. Ne benim yazdıklarımı ne de internette yazanları danışmadan uygulamamanızı öneririm.

Bazı bitki çayları ve taze meyve suları çoğu zaman faydalı içecekler olsalar da en temel içeceğin su olduğunu unutmamak gerek. Özellikle de hamileyseniz günde 2,5 – 3 litre içmeyi ihmal etmeyin.

Şimdi gelelim güvenli bitki çaylarına…

Kuşburnu, elma ve ıhlamur benim gözümde en masum ve en güvenlileri. 🙂 Kuşburnu ve elma, yüksek oranda C vitamini içerdiği için de oldukça faydalı. Nane, papatya, rezene, zencefil, melisa yaprağı ve yeşil çay hamilelikte içilebilecek bitki çayları olarak biliniyor.

Ben ilk 3 ay hiçbir bitki çayını içmedim. Bence riske girmeye gerek hiç yok. İlk 3 ayı sağlıklı bir şekilde devirdikten sonra ise günde 1 kupayı geçmemek şartı ile ıhlamur, kuşburnu, elma, zencefil ve yeşil çay içtim. Yeşil çayın folik asit emilimini azaltabileceği ile alakalı çeşitli görüşler olsa da, bu konu ile ilgili net bir karara varılamamış gibi görünüyor. Nane ve Papatya çayı hakkında da çelişkili bilgiler var. Dolayısıyla bu ikiliyi pek tercih etmedim. Hastaysanız ve boğazlarınız kötü durumdaysa ıhlamuru ikiye çıkartabilirsiniz. Elma ve kuşburnu çayı da günde iki bardak içilebilir. Ama yazımın başında da belirttiğim üzere bitki çayı tüketimi için mutlaka doktorunuza danışın.

Peki ya siyah çay? Tabii ki o da bir çay bardağı içilebilir. Ama kansızlığa ve çarpıntıya sebep olabileceği için içmeseniz daha iyi olur. Yok ben içmeden duramam diyorsanız, o zaman küçücük bir bardakta az demli içmek en güvenlisi olabilir.

Hangi çaylar kesinlikle içilmemeli?

Ahududu çayı; En çok bilinen en tehlikeli çaylardan biri. Rahim kasılmaları ile erken doğuma sebep olabiliyor. Eski zamanlarda ebeler de ahududu çayını doğum sancılarını başlatmak için kullanırlarmış. Fesleğen, kekik, sinameki, ekinezya, adaçayı, anason, ebegümeci, ısırgan, meyan kökü, ahududu yaprağı, biberiye ve civanperçemi kesinlikle içilmemesi önerilen çaylar arasında yer alıyor.

Sinameki;  vitamin ve minerallerin emilimini zorlaştırabilir. Ekinezya; bileşenleri suda çözülmediği için çay olarak içilmemelidir. Anason, ebegümeci, ısırgan, meyan kökü, ahududu yaprağı, adaçayı ve civanperçemi fazla tüketildiği zaman, uterusta kasılmaları uyarıp, düşüğü tetikleyebilecek bitkiler arasındadır. Hatta rezeneyi de bu gruba dahil edebiliriz. Nadiren ve az miktarlarda içmek en iyi tercih olabilir.

Fesleğen, maydonoz, biberiye, lavanta, yaban mersini, sarı kanturon, melisa yaprağı, kediotu, oğul otu, aloe vera, karahindiba gibi bitkiler ve çayları da erken doğum, kanama ve düşük riskini arttırabiliyor. Ayrıca masum görünümlü keten tohumu da kesinlikle tüketilmemesi gerkenler arasında yer alıyor.

Çay ailesinden değil ama değinmeden geçemeyeceğim; Kefir, oldukça faydalı bir ürün olsa da hamilelikte fayda ya da zarar sağladığıyla ilgili henüz net bir araştırma bulunmuyor. Dolayısıyla kullanmamak en iyisi. Son kullanma tarihi olan kutulu ürünlerin hiçbirini hamilelik boyunca kullanmamak da iyi bir karar olacaktır. Tabii keten tohumunu unutmamak gerek; güvenilirliği ile ilgili kesin bir araştırma yürütülmemiş olsa da hamilelikte kanamaya sebep olabildiği söyleniyor. Bu sebeple hamilelik sırasında keten tohumundan kaçınmak en iyisi olacaktır. (Kutu süt, poşet çaylar, kutu meyve suları, hazır çorbalar, hazır tatlılar vb.)

 

Yorum Yapın

Lütfen bir yorum bırakın!
İsminizi buraya girin