Hamilelikte Diyet Mi Olur?

0
805

Hamilelikte de diyet mi olurmuş canım dediğinizi duyar gibiyim. Kilo almaya meyilliyseniz, kilolu hamile kaldıysanız ya da hamileliğinizin başlarında mide bulantılarınız varsa mutlaka bir uzmanla görüşerek yola devam edin derim. Hamilelikte 11 -15 arası kilo almak gayet normaldir. (Tabii ki normaldekinden kilolu değilseniz.) Benim doktorum maksimum 14 kilo alabileceğimi belirtmişti. Ama öyle olmadı. Önceki yazılarımda da bahsettiğim üzere, ilk 3,5 ay mide bulantıları sebebiyle kilo alımım normaldi. Bulantılar bitip yemek yemeye başladığımda ise farkında olmadan 1,5 ayda 6,5 kilo aldım.

Hamilelikte diyetten kastım ise tabii ki dengeli beslenmek. “Sen iki canlısın, yemen gerek” gibi söylemlere pek kulak asmamak gerekiyor. Benim gibi mide bulantılarıyla ilk 3-4 ayı aç geçirenlerdenseniz, psikolojik olarak bebeği besleyemediğinizi düşünüp yemeye yüklenmeyin. Sonu hayırlı olmuyor. Tecrübeyle sabit! Duruma hemen müdehale etsek de hamileliğimin 22. haftasında toplam 11 kilo almıştım. Geçmişler olsun. 🙂

Doktorum, 11 kilo aldığımı öğrenince küplere bindi. Adamcağızın rengi benzi attı. Eh durum böyle olunca doktorumdan yediğim fırça ile aynı gün soluğu diyetisyende aldım. Diyete başladıktan sonra anladım ki hamilelikte de az ama öz yemek hiç de zor değilmiş. “Ay canım şunu çekti, dur bundan da yiyeyim, ay bu da koktu, bir yerim şişmesin” falan onlar hikayeymiş meğer. Bunlar tamamen hamile şımarıklığı desek daha doğru olur. 🙂

Bu şımarıklığı yapmak istiyorsanız hamile kalmadan kilo verin derim. Ben daha yolun başında çok kilo aldığım, haklarımı tükettiğim için başlangıçta biraz katı bir diyet uyguladık. Dolayısıyla ilk bir hafta biraz zorlandım. Sonrasıysa çok kolay geçti. Diyetimde tek zorlandığım kısım meyveyi ve dondurmayı dilediğim gibi yiyememekti. Her şeyden belli oranlarda yedikten sonra ne diyet yapmanıza ne de kilo alır mıyım diye korkmanıza gerek kalır. İpleri baştan sıkı tutmak, 9 ayı ve sonrasını rahat geçirmek demek.

Diyetimde 3 ana, 3 ara öğün bulunuyor. Her gün mutlaka sebze, et ya da balık, meyve, kuruyemiş, peynir, süt ve yoğurt tükettim. Pancar, karpuz gibi sebze meyveler ve dondurma canımın çektiği ama yiyemediklerim arasındaydı. Su, olmazsa olmazlar arasında. Günde 3 litre tükettim, tüketiyorum. Fikir vermesi açısından diyet listelerimden birkaçını aşağıda paylaşıyorum. Diyeti uygulamadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun. Ben diyetisyenimin verdiği her listeyi kadın doğumcuma da gösterdikten sonra uyguladım. Siz de diyet uygularken mutlaka doktorunuza danışın.

Yorum Yapın

Lütfen bir yorum bırakın!
İsminizi buraya girin