Hamile Alışverişi

0
2601

Hamileliğimin ikinci ayından sonra başladığım tombik alışveriş… 🙂 3 aylık olduğumda artık kendi kotlarıma yavaş yavaş sığmamaya başladığımı fark ettim. Hamilelikte giyilecek kıyafetler çok kısa kullanılacağı için bence çok pahalı şeyler almaya gerek yok. Tabii ihtiyacımız kadarını almak ve biraz da kendimizi şımartmak gerek.

Hamile alışverişi kapsamında kendime aldığım ilk kıyafet hamile kotu oldu. Tahmin edersiniz ki bu alışverişin devamı geldi. Kendime konduramasam da iç çamaşırları ve kıyafetler mecburen değişmeye başladı. 🙂 Hamile alışverişi listemi aşağıda paylaşıyorum.

Kot Pantolon; Benim gibi kot pantolonsuz yapamayanlardansanız o zaman dolabınıza en azından 2 adet pantolon koymanız mühim. 🙂 3 aylıkken gittiğimiz Paris seyahati öncesinde Mavi’den bir tane hamile kotu aldım; çok rahat. Paris H&M’de de hamile yırtık kotu bulunca altın bulmuş gibi sevindim. 🙂

Tayt; Bir kadın için kesinlikle en rahat kıyafet. Gebe ve H&M’in taytlarından çok memnun kaldım. Korkmadan bolca alın (bol dedikse de abartmayn, uzun süre giyeceksiniz. 🙂

T-shirt; Mevsime göre kısa ya da uzun kollu, tayt üzerine giymelik t-shirtlerden bolca alınabilir. İlk 3 ay eski dolabınızdakilerle idare edebilirsiniz ama sonrası için mecburen ufak tefek bluzlar, t-shirtler gerekecek. Benim minnoş bir kardeşim var, kendisi benden bedenen büyük olduğu için ben onun dolabına da musallat olmuştum. 🙂 Thank you sis. 🙂

Elbise ve etek; Pek bir şey almayacağım desem de dayanamayıp 3-4 elbise ve bir etek aldım.

Emzirme sütyenleri; aslında hamileliğin sonlarına doğru almak daha mantıklı ama bu süreçte de ihtiyacınız oluyor. Hamilelikte kullanmak üzere minimum 2-3 adet, doğumdan itibaren (hamileliğin  36. – 37. haftalarında alınabilir) kullanmak üzere de minimum 4 adet almak gerekiyor.

Gebe, Marks&Spencer ve H&M’den alışveriş yaptım. Gebe ve Mark&Spencer’da fiyatlar biraz yüksek. Bence H&M hem uygun fiyatlı ve kaliteli hem de hamile kıyafetleri ve iç çamaşırları konusunda çok başarılı. Başka yer aramaya bile gerek yok. Ama her H&M hamile kıyafeti satmıyor bilginiz olsun. Zorlu Avm ve Bağdat Caddesi’nde mevcut. Zorlu H&M hamile reyonunu oldukça geniş tutmuş. 

Gecelik / pijama; Pamuklu kumaştan, emzirmeye uygun (göğüs kısmı açılabilen)  2 ya da 3 adet gecelik / pijama (pijamayı 40 – 50 gün sonra, dikişsel durumlar hafifleyince giymeye başlamak daha iyi olabilir) başlangıç için yeterli olacaktır. Oysho’nun hamile reyonu çok küçük ama gecelikleri kesinlike süper. Süslü gecelikleri burada bulamazsınız. Ben Oysho’dan iki tane spor, Beşiktaş’ta sadece gecelik satan kokoş bir mağazadan da süslü hastane ve lohusa geceliklerimi aldım. İki tane de pijamam var. Bolca da hamile geceliğim… Her anlamda BOL 🙂

Hastane odasında giymeye odaklandığım için başta 4 adet gecelik alışverişi yapmıştım. (Hastane için 2 tane yeterli) E bunun sonrası da var. 🙂 Emzirdiğiniz süre boyunca bu gecelikleri giymeye devam edeceksiniz. Kilo verdikçe bedeniniz değişeceği için baştan yüklenmeyip, dönem dönem ilave yapmakta fayda var.  4 adet gecelik, 2 adet pijama ilk 6 ayınız fazla fazla için yeterli olacaktır.  Sabahlık, terlik ve hastanede kullanmak için de çorap unutmayın.

Emzirme yastığı; Olmazsa olmaz bir emzirme aparatı. 🙂 Anne ve bebek konforu için çok önemli bir araç gereç olduğunu düşünüyorum. En azından benim için öyle oldu. Ben bu elzem aparatı almayı unutmuşum. 🙂 Hastaneden eve çıktığımda eski ve en yakın dostlarımdan biri eksik birkaç mühim malzemeyi kapıp getirdi sağ olsun.

Normal doğumcular, buradan size sesleniyorum; daha var yaww yarın alırım, yarın yaparım demeyin! O yarınlar hemen geçiveriyor, bir de bakmışsınız sancılar başlamış apar topar hastane yolunu tutmuşsunuz. 🙂

Emzirme örtüsü; Joker’de gördüm ve hemen aldım. Bence bebekleri dışarıda emzirebilme için çok önemli bir örtü. Annelere özgürlük.

Göğüs ucu kremi; Lansinoh ve Earth Mama Angel Baby Organics Natural Nipple Butter aldım. Lansinoh’u hiç kullanmadım. Earth Mama’yı ise pek ihtiyacım olmadığı için bir iki kere kullandım. Earth Mama’nın en güzel tarafı sürdükten sonra silmeden, temizlemeden bebeğinizi güvenle emzirebilirsiniz.

Göğüs pedleri; İlk aylar istem dışı sızan sütler olabilir. Sütyenleri ıslatmamak adına çok kullanacağınız ürünler arasında bu pedler de olacaktır.

Süt pompası; Biz direkt olarak hastane tipi pompa kiraladık; Medela Calma. Uzunca bir süre de başka pompa kullanmayı düşünmüyorum. Seyahate bile yanımda götürüyorum. (Oradan oraya taşımak için biraz büyük ama bence değiyor)

Emzirmek için silikon uçlar; Piti piti emme ben de emzirme konusunda acemi olunca ilk hafta bu silikon uçlardan yardım aldım. Eczanelerden temin edebilirsiniz ama hemen almayın, hastaneler de verebiliyor.

Pedler; Hastane sonrası evde kullanmak için büyük boy hijyenik pedler, malum lohusalık… 🙂

Süt çayları ve takviyeleri; Humana Still Tea, Humana Rezene bir annenin olmazsa olmazları. Ben bir de canım dostumun bana Amerika!lardan taşıdığı Mother’s Milk organik çay ve MotherLove markasının more milk plus besin takviyesini kullandım. Çok da memnun kaldım. Thank you honey. 🙂

Yukarıda gecelik, pijama, hastane falan demişken o zaman hastane çantasına da el atalım. Aşağıdakileri hastane çantanıza koymayı unutmayın. Benim gibi doğuma bir kala da çantayı hazırlamayın. Bir daha hamile kalacak olursam bu hayati önem taşıyan çantayı en geç altıncı ay hazır ederim. 🙂

Çantada neler mi var? Çorap,iki adet gecelik, sabahlık, terlik, tarak, toka, birkaç tane saç bantı (tabii ki lohusanın olmazsa olmazı kırmızı da var), şampuan, duş jeli, deodorant, havlu, iç çamaşırı; hamile külotu ve kullan at lohusa külotları, diş fırçası, diş macunu, makyaj malzemesi, ıslak mendil, kıyafet, ayakkabı, ped, göğüs kalkanı (ben hiç kullanmadım), telefon şarjı, varsa doğum planınızı da eklemeyi unutmayın.

Yorum Yapın

Lütfen bir yorum bırakın!
İsminizi buraya girin