En Önemli Karar; Bebek Arabası Seçimi

0
16267

Uzun süren araştırmalar sonucunda nihayet bebek arabasına karar verdim.  Uzun süren diyorum çünkü neredeyse tüm hamileliğim boyunca hem internet üzerinden hem de Joker mağazalarını arşınlayarak bebek arabalarını inceleyip durdum. Bu arada eş, dost ve sokakta çevirip anket yaptığım insancıklar da bu araştırmaya dahil. 🙂

Daha hamile kalmadan önce Stokke’ciydim. Hamileyken de kesinlikle Stokke diyordum. Bu arada Bugaboo’yu da gördüm beğendim. Stokke mi Bogaboo mu diye düşünürken bu iki araba arasında git-geller yaşamaya başladım. 🙂 Bebek arabası gerçekten çok önemli bir konu. Bu sebeple diğer bebek arabalarına da bir göz atayım dedim ve kendimi oldukça derin bir denizde yüzerken buldum. 🙂 İncelediğim bebek arabaları arasında Mima Xari ve Inglesina da vardı. Araştırmalarım sırasında tanıştığım efsanevi bebek arabası Pufy Baby Taga’yı da unutmamak gerek.

Şimdi bu arabaları ve özelliklerini tek tek ele alalım.

Stokke Xplory

Önce ilk aşkım Stokke’den bahsetmek istiyorum. Stokke Xplory, tasarımıyla fark yaratan, ebeveyn ve bebek arasındaki ilişkinin çok yakın bir şekilde kurulmasını sağlayan bebek arabası. Beni cezbeden en önemli özelliği bebeğimle neredeyse yüzyüze olma düşüncesi… Ve tabi ki al benili tasarımı. 🙂 Hoşuma giden özellikleri ise bebeğinizin dünyayı neredeyse sizin bakış açınızdan yani yüksekten görebilmesi ve arabanın yüksekliği sayesinde de dışarıdayken mama sandalyesi olarak kullanılabilmesi. Ayrıca bebek, egzoz dumanının çıkış seviyesinden de yüksekte kalıyor ki bu da oldukça önemli. Puset asansörlü olduğu için istediğiniz yüksekliğe ayarlayabilmek de başka bir avantaj.  5 farklı oturma pozisyonu ve tek pedalla uygulanabilen fren sistemi bulunuyor. Büyük iki tekerleği sayesinde puset engebeli alanlarda da rahatlıkla kullanılabiliyor. Puseti bebeğiniz 15 kg olana kadar kullanabiliyorsunuz. Pusetin ağırlığı ise 12 kg. Stokke Xplory’de port bebe ve 6. aydan sonra kullanabileceğiniz koltuk yer alıyor. Kendi ana kucağı olmadığı için adaptör ile Maxi Cosi ana kucağını adapte edebiliyorsunuz. Ayrıca Stokke Xplory’de bakım çantası, cibinlik ve yağmurluk mevcut.

Gelelim Stokke ile imtihanıma… Defalarca Joker’e giderek arabayı denedim, inceledim. Joker’de çalışanları izlerken ne kadar da kolay açılıp kapanıyor derken ne yazıkki arabayı ben elime aldığımda açıp kapamak konusunda büyük sıkıntı yaşadım. Hatta bıkmadan usanmadan aralıklı zamanlarda Joker’e giderek yeniden ve yeniden denemeye devam ettim. Son Joker turumda annem de bana eşlik etti. Ama ne ben ne de annem yine arabayı açmayı başaramadık. Hatta daha da ileri giderek en yakın arkadaşımın Stokke’sini aldım. Kapalı halde bagaja koyduğumuz Stokke’yi malesef hiçbir şekilde açmayı başaramadığımız için açık bir şekilde arabaya koyarak geri götürdük. 🙂

Sonuç; bu tasarım harikasından istemeye istemeye vazgeçmek zorunda kaldım. 🙁 Vazgeçerken de kalbim hala Stokke için atıyordu. Bu nedenle Stokke’li annelerle son bir kez daha konuşmak istedim. “Açıp kapamak da zorlanıyorlar mı? Ne kadar zamanda alışmışlar? Hiç mi alışamamışlar? Stokke aldıkları için pişmanlar mı? Stokke almasalar hangi arabayı alırlar?” gibi soruları rastladığım annelere sormaya devam ettim. 🙂 Ve son anketimi Bodrum’da gittiğim mekanlardan birinde Stokke’li bir anne ile yaptım. Yine aldığım cevap aynıydı; arabayı açıp kapamak büyük sıkıntı! Özellikle de omzunda bakım çantası ve kucağında bebek varken… Elveda Stokke! 

Fiyat; 3.999 TL

Bugaboo Camelleon

Hayatı kolaylaştıran bebek arabası! Aklım hala Stokke de kalmış olsa da iyi ki Bogaboo Camelleon almışız diyorum. Anneannemizin deyişiyle; bebeklerin Mercedes’i… Bebek arabası sponsorumuz olan anneanneye teşekkür ederiz. 🙂

Bogaboo’yu kısaca tarif etmek gerekirse; farklı tasarım, hafif ve çok amaçlı kullanım ile rahatlık… Bir annenin tek başına en kolay kullanabileceği bebek arabası. En azından benim gördüğüm, denediğim kadarıyla böyle. Deneyimlerimi denedim yazdım bölümünde ayrıca paylaşacağım.

Bogaboo Camelleon 3’ün diğer özellikleri;

 • Hafif aliminyum şase oturma ünitesi ile birlikte 9.6 kg.
 • Doğumdan bebek 17 kg ulaşana kadar kullanım imkanı.
 • 3 değişik yatış pozisyonlu koltuk kullanımı.
 • Yüksekliği ayarlanabilir tutma kolu.
 • Yokuş ya da bozuk zeminlerde aracın elden kaymaması için emniyet kayışı.
 • Yol koşullarına göre küçük veya büyük tekerlekleri öne alma.
 • Kum veya karda 2 tekerlekle kullanım imkanı.
 • Tek düğme ile tekerlekleri çıkarabilme.
 • Elden kullanılabilen fren sistemi.
 • Tekerleklerde zemine ve bebeğin ağırlığına göre ayarlanabilen süspansiyon.
 • Katlandığında kolay taşınabilmesi için kilit mekanizması.
 • Cybex ve Maxi Cosi oto koltuklar ile uyumluluk.

 Pusetin 2 parça olması çocuklu seyahat için dezavantaj… Özellikle uçakla seyahat edecekseniz 2 parçalı bir bebek arabasını kapatıp açmak zor olabilir. Biz daha tecrübe etmesek de nasıl olabileceğini az çok hayal edebiliyorum. 

Maxi Cosi ana kucağını Bugaboo portbebe yerine adapte ederek de kullanabilirsiniz. Oğlumuz Bogaboo’nun portbebesinde oldukça rahat ettiği için biz Maxi Cosi’yi sadece arabada kullanmayı tercih ettik. Bogaboo portbebe taşınabilir bir yataktan farksız.

Puset aksesuarları; şemsiye, yazlık tente, arabaya asılabilen bakım çantası, ayak tulumu; Footmuff, bardaklık, atıştırmalık tepsisi, ikinci çocuk için arabaya bağlanabilen kaykay, sineklik, taşıma çantası gibi bir çok ürün bulunuyor.

Etiler, Nişantaşı ve Bağdat Caddesi’nde kendi mağazaları bulunuyor. Ayrıca Joker ve e-bebek mağazalarından da rahatlıkla temin etmek mümkün.

Fiyat; siyah şaseli 4.299 TL –  metalik gri şaseli ise 3.999 TL

Inglesina Trilogy

Gelelim Inglesina’ya… Tek elle açılıp kapanabilen, ilk aylardan itibaren kullanılabilen konforlu baston puset.

Baston puset özellikli bu bebek arabasında ekstra geniş koltuk, çift yönlü kullanım, yaslanabilen arkalık ve  ayarlanabilen ayaklık bulunuyor. Yaz aylarında serin tutan 3 kat güneş korumalı başlığı, kış aylarında ise rüzgar kesme fonksiyonu ile sıcak tutan ayak ısıtma örtüsü mevcut. Trilogy’nin toplam ağırlığı 9,5 kg. Yıkanabilen kumaş, uzayıp kısalan tutma kolu, 4 tekerde de süspansiyon özelliği var. Ayrıca 3 ademeli oturma ve tam yatış imkanı sunuyor. Pusetin yanında yağmurlukla birlikte bardaklık da veriliyor. Açıldığında 47, kapandığında 23 cm  genişliğindeki bebek arabası hem konfor hem de baston puset isteyenlerin tercihi oluyor.

Bana çok konforlu ve pratik bir bebek arabası gibi görünse de İnglesina benim listemde 3. sırada yer alıyordu. Fiyat 3.499 TL. Inglesina için Medizane ile iletişime geçebilirsiniz. Bir gün içinde size geri dönüş yaparak hem bilgi veriyorlar hem de sipariş vermek isterseniz hızlıca teslimat yapıyorlar.

Mima Xari

Ben Stokke aşığı biri olarak Mima’yı Stokke’ye benzetiyorum. Bu sebeple de Mima alacak olsam Stokke alırdım diye düşünüyorum. Ama Mima’nın kendine has harika özellikleri var; sadece bir fermuarla oturma ünitesi portbebe olabiliyor. Koza görünümlü oturma ünitesi, şekil verilebilen, dayanıklı ve hafif Eva köpüğünden yapılmış.

Doğumdan itibaren 19 kg’a kadar kullanılabilir.  Ana gövdesi 9,2 – portbebe ile birlikte 11,7 kg’dır. Oturma ünitesi ve portbebe için 2 kademeli yükseklik ayarı ile 3 kademeli yatış pozisyonu bulunuyor.  Mima Xari, kolay katlanabilir ve çift taraflı kullanılabilir.

Özel tasarım ve deri seçenekleri bulunuyor. Ayrıca battaniye, ayaklık, ana kucağı adaptörleri, comfort kit, trendy değiştirme çantası, kobi değiştirme çantası, şemsiye ve cibinlik gibi çeşitli aksesuarları da bulunuyor. (satın alınabilir ekstra aksesuarlar) Fiyat; 4.999 – 5.999 TL

Bisikletli Bebek Arabası; Pufy Baby Taga

Efsanevi bebek arabası Taga… Hem bisiklet hem de bebek arabası olarak, Avrupa laboratuarlarında test edilmiş. Dünyada hem bebek arabası hem de bisiklet güvenlik standartlarına uygun olan tek ürün. Tasarım harikası Taga,  bence en eğlenceli ve konforlu bebek arabası. Hem doğum kilolarından kurtulmak hem de sağlıklı yaşamak, spor yapmak için müthiş bir araç. 🙂

Aracın kumaşları suya dayanıklı, yanmaz ve yıkaması kolay. Bebek koltuğu oldukça geniş ve konforlu. Ayrıca yastıkları sayesinde yol boyunca bebekler rahat uyuyabiliyor. Yeni doğan bebek veya aynı anda iki çocukla gezmek mümkün. Taga, bisiklet modundayken, 100 kg’a kadar sürücü, 25 kg’a kadar çocuk ve 19 kg’a kadar da ikinci çocuk taşıma kapasitesine sahip. Bebek arabası modunda ise 15 kg’a kadar çocuk ve 19 kg’a kadar ikinci çocuk oturma ünitesinin taşıma kapasitesi bulunuyor.

20 saniye içerisinde bisiklet modundan bebek arabası moduna geçebilen Taga, emniyetli, güvenilir, dayanıklı ve aynı zamanda uzun süreli kullanım imkanı sunuyor. Maalesef Taga’yı yakından inceleme şansım olmadı. İnceleyenlerden ise kötü bir yorum duymadım.

Bisiklet kullanmayı seviyorsanız, ben her yere bisikletle giderim diyorsanız ve tabi ki bütçeniz de uygunsa Taga’dan başka arabaya bakmanıza gerek yok. Peki bebek arabası ihtiyacınız bittikten sonra bu koskocaman şey ne olacak diye mi düşünüyorsunuz? Kullanmaya devam edeceksiniz! Taga, bebek arabası bağlantısını çıkarttıktan sonra üç tekerlekli bir bisiklete dönüşüyor.

Uygun ana kucakları; Maxi-Cosi (CabrioFix – EasyBase – EasyFix – Citi), Cybex (Aton), Stokke (BeSafe izi Sleep), Graco (SnugRide Classic Connect Car Seat (Tüm modeller)

Aracın alışveriş sepeti aksesuarı, yağmurluğu, yan çantaları, ikinci çocuk koltuğu, ahşap ikili çocuk koltuğu, gece aydınlatma kiti gibi bir çok aksesuarı var.  Yağmur tentesi ile adeta küçük bir tuk-tuk… 🙂 ( Taga’nın yağmur tenteli hali bana Puket ve Bankok’ta bindiğimiz küçük motorlu taksileri; tuk tukları hatırlattı. Aslında Paris ve Londra’daki bisikletli taksilere de benziyor. 🙂 )

Taga almayı düşünenlere müjde! Taga Bikes Türkiye’de şu an kampanya var. Kampanyalı fiyatı 6.599.90 TL.

Yorum Yapın

Lütfen bir yorum bırakın!
İsminizi buraya girin