Doğum Fotoğrafçınızı Önceden Seçin

0
797

Her anne baba için bebeklerini gördüğü ilk an heyecan verici ve unutulmazdır. Bu anı ölümsüzleştiricek kişi ise doğum fotoğrafçısıdır. Bebeğinizin her eşyasını, aksesuarını tek tek özenle seçerken, hayatımızın en özel anını ölümsüzleştirecek kişiyi de dikkatli seçmek gerekiyor. O ilk buluşmayı yaşamın son anına kadar hatırlamayı, her baktığında o muhteşem duyguyu tekrar tekrar hissetmeyi her anne  ister. Ben de istedim. Ben bu konuda oldukça şanslıyım. Profesyonel bir doğum ve düğün fotoğrafçısı arkadaşım var. Gökçe Nur Temel, kendi güzel, çektiği fotoğraflar güzel. Biz anı biriktirmek üzere işe, hamile çekimiyle başladık, hastane çekimiyle devam ettik ve son olarak da evde yeni doğan çekimi ile fotoğraf işimizi noktaladık.

Hamile çekiminin ilk kısmı olan havuz çekimini 30. haftada Zekeriyaköy’de deniz suyu ile dolu bir havuzda gerçekleştirdik. Manken acemi olunca fotoğraflar da ona göre oldu. 🙂

Hava koşulları, aksilikler, uygun zaman  derken hamile çekiminin ikinci kısmını 36.haftada yapabildik. Bu arada 38. haftanın ilk gününde de doğum yaptım. 🙂 Aksilikler peşimizi bırakmasa da Atatürk Arbetorumu’nda, yaklaşık 3,5 saat süren güzel bir çekim yapmayı başardık.

Doğum çekimini ise çok istesek de ne yazık ki Gökçe ile birlikte yapamadık. Minik piti pitim aniden gelmeye karar verdiğinde Gökçe bir düğün çekimindeydi. Durum böyle olunca Gökçe doğuma giremedi. Kendi gelemese de hemen başka bir fotoğrafçı arkadaşını ayarlayarak hastaneye gönderdi. Gülçin de Gökçe kadar başarılı bir fotoğrafçı. Gülçin miniğimle ilk buluşma anlarıma şahitlik ederken, o özel anları bizim için ölümsüzleştirdi. Hastanedeki son günümüzde Gökçe geldi ve birlikte hastane çekimine devam ettik.

Kayra 20 günlük olduğunda ise evde yenidoğan çekimini yapalım dedik. Çekimi yaptık yapmasına ama Kayra uyumadığı ve huysuzluk yaptığı için biraz zorlama fotoğraflar çektik. Yine de fena olmadı. 🙂 Gökçe bize ben gelmeden Kayra’yı yıkayın demişti. Biz kendi bildiğimizi yaptık ve Kayra’yı yıkamadık. Büyük hata! Neden yıkayın dediğini şimdi daha iyi anlıyoruz. 🙂 Yenidoğan çekimi bebek 1-2 haftalıkken yapılıyor. Bebek büyüdükçe çekimi yapmak zorlaşıyor.

Hamile, Doğum ve Yenidoğan çekimi için fotoğrafçı seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar;

  • Birlikte çekim yapmak isteyeceğiniz fotoğrafçı seçimini son anlara bırakmayın. Hem fotoğrafçının takvimi uygun olmayabilir hem de sizin karar verme süreciniz uzun olabilir.
  • Fotoğrafçının portfolyosu kadar hastaneye aşinalığı ve size verdiği enerji çok önemlidir. En iyisini seçeceğim diye elektriğinizin tutmadığı bir fotoğrafçı ile çalışmak pek de akıllıca olmayabilir.
  • Fotoğrafçınızı önceden tanımıyorsanız, son kararı vermeden önce fotoğrafçı ile bir kahve içip detayları konuşun. Hem çekim öncesi iletişim kurarak fotoğrafçıya ısınma şansınız olur hem de her detayı ve bütçeyi tek tek, yüz yüze netleştirmiş olursunuz.
  • Fotoğrafçınız ile anlaşırken, hamile, doğum, hastane, yenidoğan ve aile çekimini paket olarak alabileceğiniz gibi tek tek seçme şansına da sahipsiniz. Ayrıca kurgu-hikaye ve albüm detaylarını da unutmayın.
  • Bu arada son yıllarda bazı hastaneler doğum çekimleri için doktorlardan yazılı izin talep ediyor. Son anda bir aksilik yaşamamak için bu konuyu doktor ve hastane ile netleştirmekte  yarar var.

Yorum Yapın

Lütfen bir yorum bırakın!
İsminizi buraya girin