Doğru Nefes Her Kapıyı Açar!

0
352

Doğru nefes almayı kaçımız biliyoruz? Şöyle deriiiin bir nefes alsanız karnınız mı şişer göğsünüz mü? Hadi bir deneyin! 🙂 Göğsünüz şişiyorsa maalesef siz de benim gibi nefes almayı bilmeyenlerdensiniz ki ben hamilelikte uzunca bir süre yoga yaptım. Hamile yogasında da belirli nefes taktikleri/teknikleri olsa da en nihayetinde yoga ve nefes terapisi birbirinden oldukça farklı.

Şimdi sizi Nefes Koçu ve Terapisti Tuba Kaytaş ile tanıştırmak istiyorum.

Tubacığım bize biraz kendinden bahseder misin?

10 Ağustos 1982 doğumluyum. Kocaeli Üniversitesi BESYO mezunuyum. Okul boyunca ve sonrasında step, aerobik, fitness ve benzeri birçok çalışmalar yaptım. Fakat her zaman hayalimde hep kendime ait bir yer olsun, insanlara fayda sağlayabileceğim bir şey yapayım istiyordum. Ama bu istek hiçbir zaman bir spor salonu olmadı. Okul bitti, kısa bir dönem step, ve fitness konusunda spor hocalığı yaptım.

Bir gün koşu bandında koşarken,hayatımda hiçbir şeyin istediğim gibi gitmediğini düşündüm, kendi gözlerimdeki mutsuzluğu, tatminsizliği gerçekten o an ilk defa gördüm. İş hayatım, aşk hayatım, arkadaşlıklarım hepsi berbattı.Kendimle sürekli bir savaş halindeydim. Arkadaşlarımdan kazık yiyor, ilişkimde kandırılıyordum ve tabii ki işimden de mutsuzdum. Hayatımı amacını arıyor, yönümü her anlamda çizmek istiyordum.

Peki, bu kadar olumsuzlukta nefes ile nasıl tanıştın, nasıl nefes koçu oldun?

O zamanlar Chi adında bir dergi vardı. O dergide bir yazı ile karşılaştım; ‘’Hayatın bir futbol sahası olduğunu düşünün ve siz, ya bu sahanın içinde oynayacaksınız ya da dışında oynayanları izleyeceksiniz’’ gibi bir şey yazıyordu.  Bu cümle beni çok ama çok düşündürdü. Bir baktım ki ben o sahanın dışındayım. İnsanlar sevdikleri işi yapıyorlar ve harika dostluklar kurup, güzel aşklar yaşıyorlar. O an evet ben gerçekten bu sahanın dışındayım dedim. Ve karar verdim, ben de artık hayatımın kahramanı olacağım, ben de bu saha içinde oynayacağım dedim. Sonra dergide biraz daha aşağılara baktığımda bu yazının altında bir reklam gördüm; nefes tanıtım çalışması için bizi arayın yazıyordu. Ben de hemen aradım ve nefes çalışmasına katılmak istiyorum dedim.

Aslında herşey tamamen merakla başladı. 2005 yılının sonunda okulu bitirdikten sonra nefes çalışmasına başladım. Yaşadığım deneyim çok inanılmazdı. Bütün hücrelerimin nefes ile dolduğunu hissettim. Kendime hiç bu kadar yakın olmamıştım. İlk nefes çalışmamın sonunda hüngür hüngür ağladım. ilk defa orada enerjinin ne olduğu ile tanıştım. Bunun sonu nereye varcaksa ben oraya kadar gideceğim dedim. Neredeyse 1 yılın sonunda eğitimlerimi tamamladım ve nefes eğitmeni oldum. Kendimle barıştım, kendimi sevmeye başladım, sevdiğim ve insanlara fayda sağladığım bir iş sahibi oldum ve hayatımın aşkı kocam ile tanıştım. Normalde herşeyi yarım bırakan ben, uzun yıllardır nefes koçluğu yapıyorum, bu konuda 4 tane de kitap yazdım.

Nefes Koçluğu eğitimini nereden aldın?

2005 yılının sonunda, bir metafizik doktoru olan Dr. Judith Kravitz’den nefes tekniği eğitimi aldım. Judith’in şifalandırma için kendi oluşturduğu bir nefes tekniği sistemi var. Judith bu tekniği boğazında oluşan bir tümör sayesinde geliştiriyor. Doktorlar Judith’e bu tümörün tedavi edilemeyeceğini söylüyor. Judith ise bunun mutlaka bir yolu olması gerektiğini düşünürken kendi kendini tedavi etme yolunda nefes terapilerine başlıyor. Bu arada da tabii ki kendince pek çok araştırma ve uygulamalar yapıyor. Gerçekten doğru nefes alıp vererek, doğru noktalara baskılar ile olumlamalar yaparak kendi kendini tedavi etmeyi başarıyor. Neredeyse bir yumruk büyüklüğüne ulaşan tümör nefes terapileri ile nokta küçüklüğüne ulaşıyor.

Olumlama yapmak ne demek biraz anlatabilir misin?

Akapunktur noktalarına baskı uygularken, nefes alıp verirken; kendime değer veriyorum, ben güvendeyim, değerliyim gibi olumlamalar yapıyoruz…. Tabii Judith’in bu sürecine şahit olan doktorlar şok geçiriyorlar. Nasıl başardın bunu diye soruyorlar… Bunun sonunda Judith ve pek çok doktor birlikte bir sitem oluşturuyor ve insanları bu şekilde tedavi etmeye başlıyorlar. Ben de bu eğitimi Judith’den aldığım için gerçekten çok mutluyum.

Judith’le yolun nasıl kesişti, Amerika’ya mı gittin, Eğitim sürecin nasıldı?

Başvurduğum kurumda Türkiye’de ilk nefes terapisi öğrenci grubuyduk, 20 kişilik kalabalık da bir gruptuk.  Türkiye’deki ilk gruptuk, böyle olunca da Judith buraya gelmeye karar verdi. Şanslıydık, biz gidecektik o geldi.

3 bölümden oluşan eğitimi ve stajlarımızı tamamladık. Seminerlere katıldık, insanlara ücretsiz uygulamalar yaptık. 1 seneye yaklaşan sürecin sonunda sınavlardan geçtik ve nefes koçu olmaya hak kazandık.

Bir nefes koçu ne yapar?

Senin limitleyici nefes alışkanlığını açar, doğru ve yararlı nefes almayı hatırlatır. hatırlatır diyorum çünkü biz doğduğumuz zaman bizim nefesimiz zaten açık ve tam. Doğduğumuz zaman diyafram nefesimizi o kadar güzel kullanabiliyoruz ki bebek halimizle hastaneyi inletebiliyoruz. 2-3 yaşından itibaren egonun gelişmeye başlaması ile birlikte kendimize yeni yeni anlamlar yüklüyoruz. Yaşadığımız deneyimlere, negatif inanç kalıplarına, doğru yanlış kavramlarına kendimizi kaptırıyoruz.  Kendimiz olmaktan uzaklaşıp başka bir kimliğe geçiyoruz ve her hoşlanmadığımız durumla karşılaştığımızda nefesimizi kilitlemeye başlıyoruz. O yüzden de sen doğru ve doğal nefes alıp veriyorken, yaşadığın ve yüklediğin anlamlarla sen kendin kendi nefesini limitlemeye başlıyorsun. Bir nefes koçu da bunu düzeltiyor; Akapunktur noktalarına baskılar yaparak, olumlamalar yaparak veya ihtiyaç varsa öncesinde koçluk yaparak seni o eski doğal haline geri getiriyor diyebilirim.

Akapunktur noktalarımız nereleridir?

Aslında bedenin her yerinde akapunktur noktaları var. Baş bölgesinde, omuzlarda, bacaklarda ama daha çok omuzlarda ve kaş başlangıç ve bitiş bölgelerinde, göğüs ve karında da var.  Akapunktur noktaları bir nevi bizim enerji merkezlerimiz. Nasıl ki vücudumuzun anatomik bölgeleri, endokrin sistemleri varsa aynı zamanda senin hayatta kalmanı sağlayan bir enerji alanın da var. Bu enerji alanında göğüse nefes gitmediğinde, o bölgedeki enerji alanlarını limitleyip bloke ediyorsun. Dolaşım sistemi gibi işleyen bir enerji sistemimiz var ve o zamanla tıkanmaya başlıyor. Hem fiziksel hem de ruhsal anlamda… Biz de nefes koçları olarak, oradaki o bloke olan enerjiyi ve nefesi açmaya çalışıyoruz.

Eğitimlerini nerede veriyorsun?

Göktürk’te bir atölyemiz var. Nefes terapisi eğitimi almak isteyenlere, eğitmen olmak isteyenlere atölyede eğitim veriyorum. Ayrıca kurumsal şirketlere de danışmanlık yapıp, eğitimler veriyorum; Turkcell, Avea, Avivasa Sigorta gibi pek çok büyük marka ile çalışıyorum.  Çok gizli saklı gibi görünsem de, uzun süredir bu işte profesyonelim. Ama bunu söylemekten çok hoşlanmıyorum. Hayatın bir dengesi olduğunu düşünüyorum ve bu dengeyi bozmak istemiyorum. Şu an kendi istediğim saatlerde, günlerde koçluk eğitimi veriyorum, hayatım tamamen iş olsun istemiyorum. Bu nedenle iş ve özel hayatımı çok dengede tutmaya çalışıyorum. Oğluma, kocama ve kendime vakit ayırıyorum. mutsuz olacağım hiçbir şeyi artık yapmıyorum.

Peki, bu arada yoga, fitness gibi çalışmalara devam ediyor musun?

Nefes koçu olduktan sonra başka bir şey yapmaya hiç ihtiyaç duymadım. Yoga yaptırmayı, fitness’ı bıraktım. Transformal nefes senin hayatını dönüştürüyor. Negatifi pozitife, hastalığı sağlığa dönüştürüyor. ve her seans bir sürpriz. Bu aslında parmak izi gibi bir şey, herkesin nefesi başka, dolayısıyla herkesin dönüşümü bambaşka oluyor.

Herkes nefes koçu olabilir mi?

Süreci tamamlayan herkes nefes koçu olabilir. Ama ben kendini nefesini açmayı öğrenemeyen koç yetiştirmiyorum. Her şeyden önce kendi nefesini açmayı öğrenmeli, kendi zaaflarını, karanlık yönlerini görmeli, keşfetmeli ve bunların ötesine geçmeye çalışmalı. Çünkü kendini tanımamış bir insan, kendi hayatını yapılandıramayan bir insan bir başkasına asla yardımcı olamaz. Örnek vermek gerekirse; cildi sivilce dolu bir insan sana cilt bakımı yapacak olsa, senin cildindeki sivilceleri geçireceğini vaat etse sence bu doğru olur mu? İnanır mısın, güvenir misin? Hadi bir şekilde inandın, güvendin diyelim… Kafandaki sorulara rağmen, cildine ihtiyacı olduğunu düşündüğün bakımı yaptırdın ve sonuç; seanslar bitti ama senin sivilcelerin geçmedi.

Bir de biz bu eğitimi aldığımızda 20 kişiydik ki Türkiye’nin ilk nefes koçluğu eğitimi alan gruplarındandık. Şu an aktif olarak bu işi yapan kaç kişiyiz biliyor musun? 5 kişiyiz. Yani şunu söylemek istiyorum; koçluk alan çok oluyor da buna gerçekten kendini adayıp, bunu yaşam tarzı olarak görüp, insanları şifalandıran bir eğitmen olmayı arzu eden çok az.

Ne iş yaparsanız yapın, yeterki o işe gerçekten yürekten inanın.

Danışan olarak nefes terapisine kimler katılabilir?

Nefesini açmak isteyen herkes katılabilir. Bir örnek vermek istiyorum;  kanserin en büyük sorunu doğru nefes almak… Hücrenin oksijene yeterince doyamamasından dolayı vücutta bir sıkıntı yaşanıyor. Doğru nefes aldığında, vücuda bol ve iyi oksijen gittiğinde doğal olarak hücre yenileniyor. Nefes terapisi kanseri geçiriyor demek doğru değil ancak kanseri de şifalandırmak için iyi bir araç oluyor. Mesela terapi ile astımını yenen çok danışanım var. Cilt rahatsızlığı olanlar, sedef hastalığı olanlarda gözle görülür inanılmaz iyileşmelere de şahit olduk.  Bu bir mucize değil, sonuçta oksijenin olduğu yerde hayat var. Oksijenin olmadığı yerde yaşam tükeniyor; depresyon, huzursuzluk ve hastalıklar başlıyor. Açık bir nefes, poztif bir düşünce ve hayat tarzı açık bir yaşamı da beraberinde getiriyor.

Nefesini açmak, doğru nefes almak, zihnini odaklamak, kendinin en iyi halini yaşamak isteyenler, rahatsızlıkları olanlar, depresyonda olduğunu ya da hayatının yolunda gitmediğini düşünenler, sağlıklı ve kaliteli bir yaşamı yaşamayı arzu eden herkes nefes terapisi alabilir, danışan olabilir.

Doğru nefes nasıl alınır biraz örnek verebilir misin?

www.nefestaolyesi.com’da basit çalışmalar, kendi kendinize uygulayabileceğiniz ses kayıtları ve videolar var. Öncelikle unutmayın ki nefes karında başlıyor. Karından nefes alıp bütün vücuda yaymaları gerekiyor. Tam kapasite ile ciğerleri doldurduğunda diyaframda harekete geçiyor ve karına nefes gidiyor. Bizim yaptığımız sistem tabii ki farklı, şifalandırmak, bedendeki o blokajları temizlemek ve nefesi açmak için farklı teknikler uyguluyoruz. Normalde aldığımız nefes aslında burundan alınıp veriliyor ve ciğerlerin tamamına gidiyor. Bu nefesle diyaframı harekete geçirip, dakikada 12 ile 15 arasında nefes alıyorsun. Bunlar derin ve yavaş nefeslerdir. Bizim yaptığımız nefes ise tam tersi, daha bol oksijen girsin diye ağzından alıyorsun ve bu nefesi bağlantılı kullanıyoruz ki, seni içsel bağlantıya da geçirip çocukluktan kalma travmaları endişeleri, huzursuz duygu durumlarını temizlesin diye… Sonrasında da meditasyon ile devam ediyoruz ve bu esnada da kişi arzu ederse burun nefesine ve kendi nefesine geri dönüyor.

Bir insanın doğru nefes alıp almadığını anlamak için ise gerçekten uzman olmak gerekiyor. Nefesin gittiği yer hareketli olabiliyor ama oraya çok fazla nefesin gitmesi demek nefesin açık olduğu anlamına gelmiyor. Bu bir denge, ne çok gidecek ne de çok az gidecek. Bazı kişiler diyafram nefesinin ne olduğunu biliyor ama bu da doğru nefes aldığı anlamına gelmiyor.

Hamilelikte nefes terapisi faydalı mıdır? 

Kendi hamileliğimde de eğitim verdiğim için benim hamileliğim şahane geçti diyebilirim. 🙂 Karna doğru nefes, bol oksijen gittiği için bebek orada çok güzel besleniyor. Bir bebeğin anne karnındaki en önemli besin kaynaklarından biri de oksijen. Tüm hamilelere mutlaka nefes terapisini öneriyorum. Bazen hamilelikte doğru karın nefesi olmadığı için de düşükler gerçekleşebiliyor ya da başka sıkıntılar yaşanabiliyor. Ayrıca hamilelikte endişe de bolca yaşanan bir sorun. Nefes, endişeyi de ortadan kaldırıyor. Tabii ki normal doğum için de oldukça faydası oluyor. Kendi kardeşime de doğum anına kadar terapi uyguladım. Her ikimiz de normal doğum yaptık. Son derece mutlu ve huzurlu hamilelikler geçirdik.

Vakti ve merakı olan bir hamile veya anne senden koçluk eğitimi alabilir mi?

Hamileyken eğitim alabilir, koç olma yoluna girebilir ancak çok doğru ve çok kolay olmaz. Çünkü çok basit süreçlerimiz yok. İlk dönem 6 seansı tamamlaman gerekiyor.  Sonra iki günlük ağır bir seminer var. Burada anne ilişkin ve baba ilişkin, özgürleşme çalışmaları, kendinle yüzleşme çalışmaları yapıyoruz. Bunlar da hamile olan kişiye ağır gelebilir. Üçüncü bölümde ise daha çok nefesi açma çalışmaları, anatomi, sinir sistemi vb. birçok eğitimden geçiyorsun. Karına ve göğüse nefes gitmiyorsa ne yapmalıyız onları öğreniyorsun. Dördüncü bölümde ise zihni yapılandırmak için çalışmalar yapılıyor. Zihni kapatmak gerekiyor. Çünkü nefesi bozan en önemli şey zihindir. İnanç kalıpları, yüklediğimiz anlamlar, olumsuz düşünceler, bunlardan arınmak gerekiyor. Bunun için de en önemlisi farkındalık, farkettiğin an aslında yavaş yavaş kendini dönüştürmeye de başlıyorsun. Kişinin bunu başarabilmesi içinde bu süreç öncesinde koçluk yapıyoruz. Koçluk esnasında ise her bölümde farklı bir konuyu işliyoruz. Burada amaç terapi gibi deşmek değil, sadece orada yerleşmiş inanç kalıpları var mı ona bakmak ve uygun olumlamalarla nefes yapmak.

Günümüzde anne çocuk yogası, anne bebek pilatesi gibi pek çok aktivite var. Nefes terapisinde de bu tarz bir çalışma var mı?

Malesef… 🙂 Biz anneyi ayrı çocuğu ayrı almayı tercih ediyoruz. Anne çocuk yogası dediğinizde mesela 0-3 3-5 yaş… Nefes konusunda 3 yaşındaki çocuğa nefes tekniği öğretemezsiniz. Ancak çiçek koklayalım, balon şişirelim, hadi köpek olalım dersiniz. 🙂 Küçük yaş grupları doğal olarak komut almakta ve uygulamakta zorlanıyorlar. Ama yogada oyunla, hikayeli uygulamalarla hareketleri yaptırmak ve bir parça nefes öğretmek daha kolay. Bu sebeple çocuklara yoga ve nefes yaptırıyorum. Ergenliğe girmiş, daha aklı mantığı oturmuş çocuklara ise tabii ki nefes terapisi uyguluyorum.

Nefes terapisini bireysel mi yoksa grup olarak mı almak gerekir?

Bireysel çalışmalarda daha derine inebiliyoruz ancak ben grup seanslarının daha yüksek enerjili olduğunu düşünüyorum. Başkasının dönüşümü seni etkileyebiliyor, gördüklerinden kendine bir pay çıkartabiliyor ve uygulayabiliyorsun. Bireysel de biraz daha zihinle çalışıyorsun ama grup içine ve kalbine işliyor, kendini daha rahat hissedebiliyorsun. Grup içinde kendini dönüştürüp dönüştüremediğini daha rahat görüyorsun.

Mini bir nefes egzersizi örneği verebilir misin?

Tabi. Şimdi kendine güvende hissettiğin bir yer seç ve gözlerini kapat. Sağ burun deliğini kapat soldan nefes al. Sol burun deliğini kapat sağdan nefes al. Bunu yaparken nefes alırken karnın şişmesine nefes verirken inmesine izin ver. Sonrasında ise sağ burun deliğini kapat soldan nefes ver. Bunu en az 10 defa tekrarla. Sonrasında ise sağ burun deliğini kapat soldan nefes al. Sol burun deliğini kapat sağdan nefes ver. Yine en az 10 defa tekrarla.

Bu egzersizin faydaları;

  • Stres düzeyini azaltır. Mutluluk seviyesini arttırır.
  • Duyguları dengeler.
  • Sağ ve sol beyni dengelediği için hafızayı ve odaklanmayı güçlendirir.
  • Nefesi açarak algıyı artırır, hücreleri besler.
  • Nefes Sonrasında ise arzu ettiğin şeyi zihninde canlandır.

Yorum Yapın

Lütfen bir yorum bırakın!
İsminizi buraya girin