Çocukların Beslenme Kriterlerine Uygun Olmayan Reklamlara İzin Verilmeyecek

0
350

Bugün RVD’nin “Ulusal Gıda ve İçecek İttifakı – Türkiye Taahhüdü” basın toplantısındaydım. Öncelikle bir anne olarak böyle önemli bir taahhüdün hayata geçirilmesine gerçekten çok sevindiğimi söylemek istiyorum.

Reklamverenler Derneği çatısı altındaki Sorumlu Reklamcılık Yürütme Kurulunda yer alan gıda ve içecek firmaları, çocuklara sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığının kazandırılması, aktif yaşamın desteklenmesi ve 12 yaşın altındaki çocuklara beslenme kriterlerine uygun olmayan reklamların yapılmaması amacıyla “Ulusal Gıda ve İçecek İttifakı – Türkiye Taahhüdü”nü imzalayarak, daha sağlıklı nesiller için büyük bir adım attı.

Basın toplantısında taahhüde imza atan firmalar, çocuklara yönelik pazarlama iletişiminin, evrensel hale gelmiş uluslararası kaynaklara dayanan kurallara göre yürütülmesi, ebeveynlerin ve kamu otoritesinin çabalarına destek olunması, öz denetim bilincinin yerleştirilmesi ve kurallara aykırı reklam yapılmaması için çalıştıklarını kamuoyuna açıkladı.

Reklamverenler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Pura, “Ulusal Gıda ve İçecek İttifakı – Türkiye Taahhüdü’nü; Eti, Ferrero Türkiye, Mars Gıda, Mondelez International, Nestle, PepsiCo, Uludağ İçecek, Unilever, Coco Cola, Danone ve Yıldız Holding imzaladı. Bu süreçte amacımız, taahhüde uyum sağlayacak yeni üyeleri de aramıza alarak tüm Türkiye’ye uygulatmak ve yayılmak dedi.

Ulusal Gıda ve İçecek İttifakı – Türkiye Taahhüdü uyarınca;

İzleyici kitlesi %35 oranında 12 yaşın altındaki çocuklar olan programlarda, ortak beslenme kriterlerini sağlamayan ürünlerin reklamı yapılmayacak.

Reklamlar, ebeveyn otoritesine zarar vermeyecek, çocukları ürün kullanımının potansiyel faydaları konusunda yanlış yönlendirmeyecek, yeterli ve dengeli beslenme şekillerini ve fiziksel aktiviteyi özendirecek yönde hazırlanacak.

Şirketler, tüketicilerin dengeli beslenmesine katkıda bulunacak şekilde aşağıdaki bir veya birden fazla seçenek üzerinde çalışmalarını sürdürecek:

  1. Mevcut ürünlerin formülasyonunu geliştirmek;
  2. Çocukların yeterli ve dengeli beslenmelerini sağlayacak ve obezite ile mücadele edecek şekilde piyasaya tuz, şeker ve doymuş yağ ve trans yağ asitleri azaltılmış seçenekler sunmak;
  3. Farklı porsiyonlarda ve boyutlarda ambalajlama yaparak küçük ve/veya azaltılmış porsiyon boyutları ve/veya düşük kalorili ve kalorisiz seçeneklerle porsiyon dengesine rehberlik etmek.
  • Okul yönetimi tarafından eğitim amaçlarıyla özellikle talep edilenler veya kabul edilenler dışında, ilköğretim okullarında (12 yaşa kadar) ürünlerle ilgili iletişim yapılmayacaktır.
  • Şirketler porsiyon kontrolü iletişimi için gerekli gayreti gösterecek. Pazarlama iletişimi mesajları, reklam içeriği ve medya satın alması açısından tüm medya kanalları içinde evde satın alma kararı veren tüketicilere yönelik olacak. İletişim mesajları, dengeli beslenme prensiplerine bağlı kalınarak, herhangi bir gıda veya içeceğin aşırı tüketimini özendirmeyecek; yeterli ve dengeli beslenmenin ve aktif yaşam şeklinin önemine vurgu yapacak şekilde belirlenmesi konusunda azami gayret gösterilecek.

Yorum Yapın

Lütfen bir yorum bırakın!
İsminizi buraya girin