Çatlaklardan Kurtulalım

3
825

Her hamilenin korkulu rüyası çatlaklar… Hormonal değişim, derinin gerilmesi ve kilo artışına bağlı, ağırlıklı olarak karın, göğüs, bel ve kalça bölgelerinde oluşabilen çatlakları önlemek çok da zor olmamalı.

Öncelikle günde en az 2 litre, yaz aylarında mümkünse 2,5 – 3 litre su içmeye özen gösterilmeliyiz. Hamilelikte kuru cilt, çatlak oluşumu için en müsait ortamdır. Ne kadar çok su içersek vücudumuz da o kadar nemlenir ve derinin elastikiyeti artar. Ben günde 3 litre su içmeye çalışıyorum. Hatta gün içinde içtiğim süt, ayran, taze meyve suyu, soda gibi içecekleri de işin içine katarsak, 3 litreden fazla sıvı aldığımı söyleyebiliriz. Kahve içiyorsanız (bir bardaktan fazla içilmemeli) kahve vücutta su tutacağı için sıvı alımınızı arttırmanız gerekebilir.  Ben doktorumun da izni ile günde bir fincan filtre kahve içiyorum. Kimi zaman kafeinsiz kimi zaman kafeinli kahve tercih ediyorum. Ama kahvemi sadece süt ile yapıyorum.

Çatlaklar biraz genetik olmakla birlikte cildin içten ve dıştan nemlenmemesi ile oluşabiliyor. Doktorların da söylediği gibi yeterli su tüketimi ve nemlendiricilerle çatlakları en aza indirgemek ya da oluşumunu önlemek mümkün. Tabii hızlı bir kilo artışı söz konusu değilse… Özellikle karın bölgesinde tatlı kaşıntılar olabiliyor. Benim dördüncü ay itibariyle hafif hafif kaşıntılarım başlamıştı. Her kaşındığında krem ve özel karışım yağlardan sürdüm. Kesinlikle kaşımamaya çalıştım. İlk üç ay mı? Bu süreçte hiçbir ürün kullanmadım. Üçüncü ayın bitişiyle birlikte kullandığım ürünleri ise fikir vermesi açısından aşağıda paylaşıyorum.Çatlak kremi;
 İlk aldığım çatlak kremi Mustela Strech Mark oldu. Mustela, güvenilir ve iyi bir marka. Kokusu güzel, kıvamı rahatsız etmiyor. Benim vücuduma iyi geldiğini düşünüyorum. Yaklaşık 3 ay kullandım. Araştırmalarım, soruşturmalarım sonucunda Lierac’ın da çok iyi olduğunu öğrendim. Karnım iyice büyümeye başladığında bir değişiklik yaparak, güvenilir bir marka olan Lierac Phytolastil Jel kullanmaya başladım. Oldukça da memnun kaldığımı söyleyebilirim. Bazen vücudu şaşırtmak lazım. Nasıl ki aynı ilacı sürekli kullandığınızda etkisi azalıyorsa bence kremler içinde aynı durum söz konusu. Hamileliğim bitene kadar Lierac ile devam etmeyi düşünüyorum. Her cilt farklıdır. Dolayısıyla bir kaç ürünü denemenizi öneririm.

Doğal yağlar; Ben gün içerisinde eczaneden aldığım kremleri kullanırken, akşamları da doğal yağları sürmeyi tercih ettim. Aktara giderek, tatlı badem, kayısı çekirdeği, kakao yağı aldım. Aldığım yağları aynı ölçülerde damlalıklı bir şişeye boşalttım ve içine doğal zeytinyağı ilave ettim. Böylece kendi özel karışımımı elde ettim. Her akşam yatmadan önce bu karışımı karın, bel, göğüs ve popo bölgesine uyguladım. Siz de bu yağları kullanacak olursanız, kıyafetlerinizin lekelenmemesi için gündüzleri uygulamanızı tavsiye etmem.

Yine vücudumu şımartma ve şaşırtma uygulamalarına devam ederek, hindistan cevizi yağını uygulamalarıma dahil ettim. Hindistan cevizi yağı bence mucizevi bir yağ. Organik olanını almanızı tavsiye ederim. Ben iki kavanoz aldım. Birini mutfakta tatlılarımda, diğerini ise karın bölgemi nemlendirme operasyonunda kullanıyorum.

Ayrıca Unibaby’nin bebe yağını duştan çıkmadan, kurulanmadan önce kullanıyorum. Eh daha ne olsun.

Bu kadar çabaya, emeğe henüz çatlak yok, umarım doğuma kadar da olmaz. Bu arada çatlak olma ihtimali de var. Çünkü 3,5 ay süren mide bulantılarım sonrasında normale dönmemle birlikte 1,5 ayda 6,5 kilo aldım.

3 YORUMLAR

  • Merhaba Ezgi Hanım,

   Kullandığım yağlar, organik hindistan cevizi yağı, bebe yağı ve Lierac’tan her anlamda son derece memnun kaldım. Mustela’nın da faydası olmuştur ama kıvamını çok sevmediğim için Lierac ile devam ettim. Ayrıca günde 3 litre su içtim. Ancak yazımda da belirttiğim gibi ben 1,5 ayda 6,5 kilo aldığım için maalesef ufak tefek çatlaklar oluştu. Bu çatlaklar hamileyken belirmedi, doğumdan sonra meydana çıktı. Vücudunuzu hem içeriden hem dışarıdan mutlaka nemlendirin. Ayrıca kontrollü kilo alımı öneririm. Benim gibi bir anda kilo alırsanız ne yazıkki hiçbir ürün fayda etmez. Tabii ki genetiğin de çatlak oluşumu konusunda önemli bir rolü olduğunu unutmamak gerekir.

   Umarım hamileliğinizi çatlak oluşumu olmadan bitirirsiniz. Yavrunuza sağlıkla kavuşun inşallah. Şimdiden iyi doğumlar dilerim.

   sevgiler

Yorum Yapın

Lütfen bir yorum bırakın!
İsminizi buraya girin