Bezden Kurtulduk Olleyyy!

0
54

Bugünlerin de geldiğine inanamıyorum! Bezi bıraktık, bitti – gitti! 🙂

Geçtiğimiz ay, her yaz olduğu gibi yine Bodrum’a anneanne yanına gittik. Tabii ki bu sefer minnoş tarafında tuvaleti bırakma niyetimiz ve başaracağımıza dair inancımız ile birlikte… 🙂 Geçen yaz da aynı niyetler ve aynı ümitlerle önce Bodrum’a sonra babanne yanına Çanakkale’ye gitmiştik. İlk zamanlar (22 aylık) çok da başarılı yürüttüğümüz tuvalet eğitimimiz, Kayroşun kendisinden 3 yaş büyük, en sevdiği kuzenine yapışması sebebiyle sekteye uğrayıp gerilemişti. 🙂 İstanbul’a döndüğümüzde ise tuvalet eğitiminden maalesef eser kalmamıştı, her şey başa dönmüştü. Bunun üzerine doktorumuzla konuştuk ve konuyu hiç üstelememeye karar verdik ama tabii ki arada bir tuvalete gitmeyi teklif ederek unutturmamaya da çalıştık. Kış boyunca 10 günde bir canı tuvalete oturmak isteyen minnoş, bu yaz Bodrum’a gittiğimizin ikinci gününde bezi bıraktı ve daha ilk günden sanki yıllardır tuvalete gidiyormuş edasıyla ortalarda dolaşmaya başladı. 🙂 Meğer çocuk Bodrum’a gitmeyi bekliyormuş. :))

Tabi biz hemen heveslenmedik. Bu yazıyı da 1 ay dolsun da yazayım diye boşuna beklemedim. (Evet farkındayım, blogu biraz boşladım ama bu yazı için gerçekten özellikle bekledim.) 3 yaşa 2 kala, yani 34 aylıkken bu işi çözdük. Çok şükür bugün tam 1 ay oldu ve biz hiç bozmadan hem küçük hem de büyük tuvaletimizi artık tuvalete yapıyoruz. Darısı bezden kurtulmak isteyen tüm ebeveynlerin başına inşallah. Şimdi son aşama gece işi kaldı. Onu da önümüzdeki hafta İstanbul’a döner dönmez aktive etmeye niyetimiz var.

Peki biz bu süreçte neler yaptık kısaca özetleyelim; öncelikle aşırı bir performans harcamadığımızı belirtmem gerek. Geçen yaz tuvalet eğitimine başlasak da, çok da performans harcadığımızı söyleyemeyeceğim… Teklif var ısrar yok modundaydık.

Geçen sene, dışarısı için bir My Carry Potty ve ev için de bir ikea adaptör tuvalet edinmiştik. Bu minnoş tuvaletler neredeyse 1 sene evin içinde oyuncak oldular desem abartmış olmam sanırım. Bu yaz ise kullanılabilirlikleri gerçek anlamda test edildi ve tarafımızdan onaylandı. İkea lazımlık hangi eve (yazlık-kışlık) gidersek gidelim, sabit tuvaletler için adaptörümüz, My Carry Potty ise deniz ve yolculuk dahil olmak üzere yanımızdan ayıramadığımız gezgin tuvaletimiz oldular. Kayra, denizden çıkıp, çişim geldi diyerek My Carry Potty’e oturup ihtiyacını giderip tekrar denize koşuyordu. Allahımm bu nasıl mutluluk? Bir anne oğlu çiş yapıyor diye bu kadar mı sevinir ahahahah 🙂

 

Sonuç, ilk zamanlar bu duruma pek inanamadığım içindir ki çocuğum 15 gün kadar çamaşırsız, sadece şortla gezdi 🙂 Sonra boxer ve slip olmak üzere, iki çeşit çamaşır aldık tabi. Ama I hate slip, I love boxer ki bence minnoş da boxer’ları daha çok sevdi. 🙂 E arada kaza olmuyor mu? Tabii ki oluyor. Özellikle kuzeni ile kaptırmış oyun oynarken mutlaka azıcık çiş kaçırma durumunu yaşıyoruz.

Peki bu eğitim süreci ne zaman olmalı ve neler yapmalı – neler yapmamalı?

Öncelikle bu eğitimin belirli bir zamanı olduğunu düşünmüyorum. Ama illa da söylemek gerekirse; 18 – 36 ay aralığı demek doğru olacaktır… 18 ay çok erken ama hırs yapıp azmedip, çocuğuna bu yaşta bezi bıraktıran da var. Bence doğrusu çocuk ne zamn hazır olursa… En doğru zamanı ve süreci, çocuğunuzu izleyerek, dinleyerek ve doktorunuzla konuşarak belirleyebilirsiniz.

Yukarıda da bahsettiğim gibi bizim bezi bırakma sürecimiz oldukça genişti. Hiç acele etmedik. Geçen sene bezi bırakır gibi olduk ama olmadı ve geri kaçtı. 🙂 Sonra da Kayra’yı tuvalet konusunda zorlamadan teklif etmeye devam ettik, asla ısrar etmedik. Özendirmeye çalıştık ama kesinlikle zorla tuvalete oturtmaya çalışmadık. Tek hamle ile bezi çıkartanlarda var elbette ama biz baktık ki bu çocuk 22 aylık olsa da henüz bu eğitime uygun değil, hiç kasmadık. Ne kendimizi ne de çocuğumuzu yormadık. Evin içinde bu işin zor olacağını düşündüğümüz için genellikle bez bırakma girişimlerimizi yazın yaptık. Denemedik mi? Tabii ki denedik, birkaç kere yerleri ıslattık. 🙂

-Çocuğunuzun hazır olduğunu düşünüyorsanız, en azından deneyebiliriz diyorsanız;

 • İlk kural olarak, başka çocuklarla kıyaslama yapmayın ve rahat olun.
 • Çocuğunuzun kendini hazır hissedeceği bir zaman olacağı fikrini benimseyin.
 • İlk deneme için alıştırma külotlarını deneyebilirsiniz ancak her çocuk sevmeyebilir, hazırlıklı olun. (Bizimki sevmemişti)
 • Ev içi için bir tuvalet adaptörü, dışarısı için ise bir gezgin lazımlık edinin. Hem tuvaletlere hem de çantalara bolca ıslak mendili de unutmayalım.
 • Zor anlar yaşanacaktır ancak siz rahat olursanız her şey daha da kolay ilerleyecektir. Bağırmak, sinirlenmek, zorlamak yok.
 • Mümkünse denemelerinizi yaz ayında, tatildeyken yapın. Mümkün değilse, evdeyseniz de sıkıntı yok. Sadece yerlerin, koltukların ıslanmasına hazırlıklı olun. Bu süreç için bolca sabır ve çokça sevgi gerekli.
 • Gezgin lazımlık ile emin olun çok rahat edeceksiniz. Eğitim süreniz hem hijyenik geçecek hem de ebeveyn ve çocuk açısından çok kolay ilerleyecek.
 • Bakım çantanızdan 3-5 iç çamaşırı (h&m boxer; beyaz ve beyaz üzeri desenlilerden memnun kaldık, koyu renkleri pek sevmedik) ve yedek kıyafeti eksik etmeyin.
 • Önce gündüzü halledin; sabah kalkar kalkmaz bezi çıkartın ve altında bez yok, çiş-kaka gelirse tuvalete gidip minik tuvalete yapalım diyebilirsiniz. Adaptör ya da lazımlık, önce hangisine kanı ısınırsa onu deneyin. İkisinin de ona ait olduğunu, hangisini isterse kullanabileceğini hatırlatın.
 • Çok bunaltmadan arada bir çiş ya da kaka var mı diye sorun. Bazen dolaylı yollarla da hatırlatın; sanki kendiniz tuvalete gidecekmişsiniz gibi… Bazen de içinde tuvalet hikayeleri barındıran masallar anlatın, hatta kitaplar okuyun. (Bunları eğitim sürecine başlamadan da yapabilirsiniz)
 • Tuvalet sırasında, çocuğunuzu korkutacak, endişelendirecek hareket ve tepkilerden kaçının. Korktuğu bir durum olursa üzerine gitmeyin. Sempatikçe yaklaşmak mümkün ise deneyin yoksa biraz ara verip unutturmaya çalışın. Bu tarz bir durumda doktorunuzla mutlaka iletişim kurun.

Ben hem gündüz hem geceyi aynı anda bıraktırmayı uygun bulmadım. Ayrıca tatil sürecinde yatağı bir anneanne, bir babaanne evinde olduğundan gece bezini kendi evimizde ve kendi yatağında bırakmasının daha verimli olacağına karar verdim. Bu sebeple gece kısmı için henüz bir önerim yok 🙂 1 hafta sonra İstanbul’da bu konuya da el atmış olacağız.

Kayra bu yaz yaşadığımız bez bırakma sürecinde her şeyin çok farkındaydı. Sadece uyurken bez takıldığını biliyor ve daha en başından bu yana, sabah kalkar kalkmaz bezi çıkarttırıp tuvalete gitmek istiyor. Dışarıda çişini tutabiliyor (kısa mesafelerde), ilk zamanlar çişini tut sakın kaçırma dersek pipisini tutuyordu :)) şimdi alıştı, altıma yapmam tutuyorum diyor ve lazımlığa ya da tuvalete varana kadar altına kaçırmamaya çalışıyor. Bir de boxer tipi külotla çok daha rahat ediyor. Her tuvalet sonrası ellerin yıkanması kuralına önceleri karşı çıksa da şimdi ses çıkarmadan uyuyor. Hatta gerekirse duşa da giriliyor. 🙂

Unutmayın, her yöntem size ve çocuğunuza uyacak diye bir kaide yok. Okuduklarınız, tecrübeler mutlaka yol gösterici olacaktır ancak okuduklarınızı kendi yöntemlerinizle harmanlamanız, kendi doktorunuza danışmanız ve çocuğunuzu izleyip, anlayarak kendi yolunuzu çizmeniz en doğrusu olacaktır.

Tuvalet eğitimini kısa, kısa olmazsa da en sorunsuz ve doğru şekilde çözebilmeniz dileğimle…

Yorum Yapın

Lütfen bir yorum bırakın!
İsminizi buraya girin