Beyaz Gürültü (White Noise) İle Bebekler Mışıl Mışıl Uyur Mu?

0
563

Nedir bu beyaz gürültü (White Noise)? Değişik ve rastgele frekansların bir şekilde üst üste gelmesiyle oluşan seslere beyaz gürültü deniyor. Bu seslerin oluşumu beyaz ışık gibi olduğu için de beyaz gürültü olarak anılıyor. Beyaz ışık, farklı frekanslardaki tüm renklerin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Beyaz gürültüde, aynı anda 20 bin farklı ton duyuluyor. Seslere odaklanmayı imkansız hale getirdiği için de uyumayı kolaylaştırdığı söyleniyor.

Bir rivayete göre ise bu beyaz gürültüler anne karnındaki seslere benzetiliyor. Bu sebeple de bebeklerin sakinleştiği söyleniyor. Genelde çok gazlı, kolik bebekler için kullanılan beyaz gürültüleri (kurutma makinası, süpürge, aspıratör sesleri) biz de Kayra iki aylıkken denedik. Bizim deneme sebebimiz gaz değil de uykuydu. Kayra birinci ayından sonra uykuya çok zor dalan, 14 – 17 saat aralıksız uykusuz kalabilen bir bebek oldu. Gelin görün ki maalesef bizde uyku için bu beyaz gürültüler işe yaramadı.

Üçüncü ay ile birlikte uykusuz günlerimiz devam ederken ağlayan bebeğimizi sakinleştirmek için kurutma makinesini hayatımıza tekrar sokma kararı aldık ve bu sefer başarılı olduk. Bazı geceler hep birlikte (Kayra üçüncü ayına kadar odamızda uyudu) kurutma makinesi sesi eşliğinde uyuduk. 🙂 32 yıldır sessiz ve karanlık ortamlarda uyuyabilen ben, gece lambası ve kurutma makinesiyle bile uyuyabilir hale geldim. 🙂 İnsan uykusuz kalınca her şeye alışıyormuş. Dördüncü ayımıza girdiğimiz şu günlerde ise kurutma makinesini bazı akşamlar hala kullanmaya devam ediyoruz. Kurutma makinesini doktorumuza söylediğimizde ise beyaz gürültüler kolik bebekler içindir, uyku için pek faydası olmaz, kullanmasanız da olur demişti. Biz uykuya geçişte çok faydasını gördük. Dolayısıyla diyeceğim o ki; bebeğiniz uyumuyorsa, mışıl mışıl uyku için beyaz gürültüler ile alt zemininizi hazırlayabilirsiniz. Kayra elektrikli süpürge sesinden korkuyor. Aspıratör ise hiç işe yaramadı. Biz kurutma makinesi ile mutluyuz. 🙂

*En önemli konu; kurutma makinesini bebek odasında çalıştırmayın. Mümkünse kaliteli bir kurutma makinesi kullanmanızı öneririm. Aksi taktirde sürekli çalıştığı için çabuk bozulabilir. Daha da önemlisi patlama ihtimali olabilir. Biz riski en aza indirmek için kurutma makinesini Kayra’nın odasına yakın koridorda mermer zemin üzerinde soğuk fan ile çalıştırıyoruz.

Yorum Yapın

Lütfen bir yorum bırakın!
İsminizi buraya girin