Bebeklere Ev Yapımı Tazecik Yoğurt

0
2771

Bu yoğurt da bir gece mesaisi içermekte… 🙂 Hafta sonu Çanakkale’den en sevdiğimiz yoğurtlardan biri olan doğal koyun yoğurdu almıştık. Mayalama işlemi için koyun yoğurdu kullandım.  Asla kokmuyor. Ben ki koyun eti ve peynirini değil ağzıma sürmek, yanlarından geçmeyi hayal bile edemem. Ama gelin görünki; bu koyun yoğurdunun hastasıyım.

Miniklere yapacağımız ev yapımı yoğurtları, koyun, inek, keçi ve manda ile mayalayabiliriz. Tabii siz yine de doktorunuza danışın. Bebeğinizin inek sütüne alerjisi varsa mayalayacağınız yoğurt için keçi sütünü tercih edebilirsiniz. (Bebeklere 1 yaşına kadar inek sütü verilmiyor. Bebeklerin sindirim sistemi 1 yaşına kadar tam olarak gelişmediği için de inek sütündeki proteini sindirmekte zorlanıyorlar.)

Doktorunuz onaylıyorsa yoğurt yapımı için inek sütünü kullanabilirsiniz. Hepsini deneyip miniğinizin en sevdiği yoğurdu da keşfedebilirsiniz. Ben dolaptaki en doğal  ve taze yoğurt koyun yoğurdu olduğu için maya olarak onu tercih ettim. Mümkünse organik ve cam şişe süt kullanın. Güvendiğiniz bir yer varsa açık süt de kullanılabilir. İstanbul’da açık süt bulmak, bulsak da güvenilir olup olmadığını bilmek pek mümkün değil. 🙂 Ben hamileliğimden bu yana Elta Ada organik süt kullanıyorum.

Gelelim tarife;

  • 1 L inek veya keçi sütü
  • 2 çorba kaşığı yoğurt
  • Karıştırmak için tahta kaşık

1 litre sütü tencere boşaltarak kısık ateşte kaynatın. Kaynar kaynamaz ocaktan aldığımız sütü, mayalayacağınız kaba alarak ılınmaya bırakıyoruz. Sütün sıcaklığı 40 dereceye yani parmağımızı 10 saniye tutabileceğimiz sıcaklığa geldiğinde 1 çorba kaşığı yoğurdu ilave ediyoruz. Öncesinde 1 çorba kaşığı yoğurda ılınan sütten bir miktar ekleyerek karıştırıyoruz. Daha sonra mayalayacağımız süte mayayı ilave ederek karıştırıyoruz. Üzerini kapattığımız yoğurdu kalınca bir örtüye sararak hiç kıpırdatmadan 6 saat mayalanmaya bırakıyoruz. Yoğurt makinası varsa 6 saate ayarlayabilirsiniz. (Her makinanın zaman ayarı farkı olabilir)  Mayalanma süresi arttırdıkça yoğurt daha ekşimsi bir tad alacaktır. İlk defa tadım yapacak minikler ekşi yoğurdu sevmeyebilir. Bu nedenle mayalama süresini minimum 4, maksimum 6 saat tutmakta fayda var. Hazırladığımız yoğurt, buzdolabında 1 hafta saklanabilse de, bebekler için 2 günde bir yenisinin mayalanması daha sağlılıdır. Fazlasını siz yiyebilirsiniz. Afiyet olsun. 🙂

Yoğurt için püf noktalar;

  • Sütü kaynatacağınız tencereyi önce sıcak su ile doldurup kaynatın. Kaynattığınız suyu döktükten sonra sütü koyarak kabarıncaya kadar kaynatın. Böylece mayalanmayı önleyecek bakterilere veda etmiş olursunuz.
  • Mayalayacağınız yoğurdu yarım saat önce buzdolabından çıkartın.
  • Mayalayacağınız yoğurdu arttırdıkça tadı da daha ekşi olabilir. Dikkat etmekte fayda var.
  • Yoğurt mayalanacak süte eklendikten sonra fazla karıştırmadan kapağını kapatıp, battaniye gibi kalın bir örtü ile sarın ve yerinden oynatmayın.
  • Mayaladığınız yoğurdu sarıp sarmalamadan önce kapakla kap arasına 2 kat havlu kağıt koyun. Yoğurdunuz daha az sulu olacaktır.

 

Yorum Yapın

Lütfen bir yorum bırakın!
İsminizi buraya girin