Bebeklerde ve Çocuklarda İlkyardım Eğitimi

0
634

Hiçbir anne baba çocuğunun yaralanmasını istemez. Çocuklar emeklemeye başlamadan önce evlerimizde basit önlemler alarak kaza risklerini azaltabiliriz. Neler yapabiliriz? Varsa korkulukları yükseltip, açık aralıkları ve prizleri kapatabilir, bütün pencerelere ve dolaplara çocuk kilidi – sivri köşeli sehpalara köşe koruyucuları takabiliriz, takılıp düşme riski oluşturabilecek her şeyi kaldırabilir, soluk yolu tıkanmalarına neden olabilecek küçük maddeleri ve kabloları ortada bırakmayabiliriz, banyoyu kayıp düşmelere karşı güvenli hale getirerek, temizlik maddelerini çocuklarımızın ulaşamayacağı yerlere kaldırabiliriz, halıları sabitleyebilir, varsa  bahçe ve havuzları korunaklı hale getirebiliriz.

Biz ebeveynler ne kadar dikkat edersek edelim maalesef bazı şeylerin önüne geçemeyiz. Özellikle de çocuklarımız yürümeye başladıktan sonra… Sonuçta hepimiz düşe kalka büyüdük. Tabii ki ufak tefek kazaların dışında tehlikeli durumlara da hazırlıklı olmak, tedbiri elden bırakmamak gerek diye düşünüyorum. Bunu da ancak ilk yardım uygulamalarını bilirsek yapabiliriz. Bence her anne babanın ilk yapacağı şey ilk yardım eğitimi almak olmalı. Ben de bu kararı iki hafta önce Suadiye’de gerçekleşen Motherfest’de tanıştığım ve dinlediğim Sağlık Bakanlığı onaylı İlkyardım Eğitmeni ve İş Güvenliği Uzmanı Deniz Karadeniz sayesinde verdim. Seyahat sebebiyle yazıyı ancak yazabildim. Malum bebekle seyahat ve yazlıkta yeniden düzen kurmak biraz zaman alabiliyor. 🙂

İlkyardım; bir kaza ya da hastalık durumunda sağlık personeli gelinceye kadar yapılan ilaçsız müdahalelerdir. Peki bu ilk yardım neden yapılır? Amaç hayati tehlikeyi ortadan kaldırmak, mevcut durumun daha da kötüleşmesini önlemek ve iyileşmeyi kolaylaştırmaktır. Tabii ki bunu da ancak ilkyardım eğitimi aldıysak yani doğru ilkyardım uygulamaları hakkında bilgimiz olursa yapabiliriz.

“Öpünce Geçmeyen Uflar” (eğitimin adına ba-yıl-dım), ilkyardım eğitimi aracılığıyla yüzlerce ebeveyn ile bir araya gelen Deniz Karadeniz, yetişkinlere ve çocuklara özel yetkinlik gelişimi eğitimleri de veriyor. Karadeniz; Doğru bilinen yanlışlardan kurtularak yerlerine bilimsel doğruları koyabilmemiz gerektiğini, bunu da ancak ilkyardım eğitimiyle yapabileceğimizi belirtiyor. Deniz Karadeniz, vücudun herhangi bir bölgesinde yanık oluşması durumunda yanan bölgeye yoğurt sürülmesinin halk tarafından doğru bilinen yanlışlar arasında yer aldığını vurguluyor.

 Deniz Karadeniz’in söyleşisinden aldığım bazı notları ve sizler için çektiğim bebekler ve yetişkinlerde solunum yolu tıkanmasındaki ilkyardımla ilgili videoyu aşağıda paylaştım.

Yanık durumunda;

Güneş yanıkları olarak adlandırdığımız yanıklar birinci derece yanıklardır ve hiçbir uygulama yapılmamış olsa daha 48 saat içinde kendiliğinden iyileşebilirler. Yine de ilkyardım uygulamasından sonra doktorumuz tarafından önerilen bir kremi sürebiliriz. ikinci derece yanıklarda içi su dolu kabarcıkları oluşur. Üçüncü derece yanıklarda ise sinirler gibi pek çok dokunun hasar görmesi nedeniyle diğerlerine nazaran ağrının ve acının hissedilmediği çok büyük hasarın olduğu yanık tipleridir.

Yanık oluşan bölgeye ilk müdahale,  15-20 dakika kadar akan suyun altında tutulması olmalıdır. Yanık yüzeyi çok geniş ise yaralı ıslak bir çarşafla ya da bezle sarılmalıdır. Bu uygulama sonrasında hızlıca bir sağlık kuruluşuna gidilerek ya da daha acil durumlarda 112 aranarak gerekli tedavi uygulatılmalıdır. Yanık oluşan bölgede su kabarcıkları varsa kesinlikle patlatılmamalıdır. Aksi taktirde yaranın iyileşme sürecini zorlaştırır, açık yara oluşacağından enfeksiyona neden olabiliriz.

Zehirlenme, böcek ve arı sokması durumunda; 

Zehirlenen kişinin hayati fonksiyonları kontrol edilmelidir. Neden zehirlendiği önemlidir. Zehirlenmeler üç türlü olabilir; sindirim, solunum ve deri yoluyla. Çocuklarda en sık rastlanan zehirlenmeler sindirim yoluyla oluşan zehirlenmeler oluyor. Bu durumda çocuğu kusturmaya çalışmadan hızlıca bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Beslenme kaynaklı zehirlenmelerde ise kusma ve ishal ile karşılaşılabilir. Tüm zehirlenme tiplerinde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Deri yoluyla yani böcek sokması, hayvan ısırması sebebiyle oluşan zehirlenmelerde deri bol su ve sabun ie yıkanır ve acil olarak sağlık kuruluşuna başvurulur.

Arı sokmalarında ağrı, şişlik, kızarıklı görülebilir.  yaralı bölge yıkanır, görülüyorsa arının iğnesi ucundaki kese patlatılmadan çıkartılır ve soğuk uygulama yapılır. Ağızdan arı sokması ve solunumun güçleşmesi durumunda buz emilmesi sağlanır.

Arı sokması ile karşılaşan ve alerji hikayesi olan kişilerin acilen tıbbi yardım alması gerekmektedir. Alerji hikayesi olan kişiler arı sokması durumunda anaflaktik şoka (Anaflaksi, aniden ortaya çıkan, vücudu etkileyen, kısa sürede ölümle de sonuçlanabilen, şiddetli antijen-antikor tepkimesidir. Kişinin duyarlı olduğu bir maddeyle karşılaşması nedeniyle ortaya çıkan anaflaksinin kısa sürede oluşturduğu şiddetli belirti ve bulgulara anaflaktik şok denilmektedir. Hafif, orta düzeyde ve şiddetli olmak üzere sınıflandırılabilir.) girebilirler. *Anaflaktik şoka karşı Epipen isminde, kalem görünümünde bir iğne bulunuyor. Anaflaktik şok riski olan kişiler bu iğneyi doktor reçetesi aracılığıyla temin ederek, yanlarında taşıyabilirler.

*Anaflaktik şoka giren kişi, düz bir zemine yatırılmalı, Epipen iğne varsa uygulanmalı ve sağlık kuruluşu ile irtibat kurulmalıdır.

Bebeklerde ve yetişkinlerde solunum yolu tıkanması durumunda ilkyardım hakkındaki videoyu aşağıda paylaştım. 

Bebekleri ve çocuklarınızı kazalara karşı koruyabilmek, onlar için güvenli bir çevre oluşturabilmek, ilkyardımın temel uygulamalarını öğrenip, bunları doğru zamanda ve doğru şekilde uygulayabilmek için ‘’Öpünce geçmeyen Uflar’’ eğitimine katılabilirsiniz. Eğitimler için; http://denizkaradeniz.net/

Eğitime kimler katılabilir?

Anneler ve babalar, potansiyel anneler ve babalar, bebek ve çocuk bakıcıları, öğretmenler, bebekler ve çocuklarla baş başa kalan tüm yetişkinler.

Umarım bu yazı biraz da olsa faydalı olur. Allah korusun tabii ki bahsi geçen hiçbir olayı yaşamayalım. Ama öğrenmek ve hayati konularda bilinçlenmek gerek.

Sağlıkla kalın.

Yorum Yapın

Lütfen bir yorum bırakın!
İsminizi buraya girin