Bebek Odası Seçimi

0
1722

Hamileliğin en eğlenceli yanı heyecanla beklenen minik misafir için yapılan bebek alışverişi. Tabii ki bu alışverişin içinde kıyafet olduğu kadar mobilya, duvar kağıdı, boya, süs eşyaları gibi bir sürü önemli detay var.

Hamileliğimin 6. ayı itibariyle bebek odalarına bakmaya başladım. Evet ben bu işe biraz geç adım attım. 🙂 Ev bulma telaşı bebek odası heyecanının bile önüne geçmişti. Olsun, geç olsun, güç olmasın. 🙂 İlk olarak internette yerli ve yabancı sitelerde gezinti yaparak hoşuma giden görselleri topladım. Araştırma, geliştirme öncesinde net olduğum tek konu ise mobilyanın beyaz olmasıydı. İnternet üzerinden yaptığım araştırmalarımın ardından miniğimin odasının ve mobilyalarının ne renk olacağına karar verdim. Ben kıza pembe, erkeğe mavi renk konusuna çok takmış durumdayım. Bebek odasında ya da erkek bebek eşyalarında sadece mavi kullanılması beni irite ediyor. Yahu yeşil, sarı, gri gibi kullanılabilecek güzel renkler ya da şahane duvar kağıtları da var neden illa mavi… Neyse herkesin zevki kendine. 🙂 Kayra’nın odası için mint yeşili, gri ve beyaz renkleri tercih ettim. Hem göz yormayan hem sade hem de biraz hareketli olsun istedim. Renkleri seçtikten sonra o mağaza senin bu mağaza benim gezmeye başladım. 🙂

Bebek mobilyası konusunda çok titiz davranmak gerekiyor. Mobilya yapımında kullanılan malzemelerin, bebeklerin ve çocukların fizyolojik gelişimine olumsuz herhangi bir etkisi olmaması gerekiyor. Bu sebeple güvenlik kontrolleri yapılmış, antibakteriyel ve kanserojen olmayan özelliklere sahip mobilyalar tercih edilmeli.

Modako’da yer alan pek çok mağazayı dolaştım. Öncelikle şunu söylemek istiyorum, koskoca Modako’da neredeyse 28 – 29 tane bebek mobilyacısı olmasına rağmen sağlıklı ürün yapan mobilya markası 2 -3’ü geçmiyor. Mobilyalarıyla ilgili belge gösteremedikleri gibi sunta ve ahşap tozu kullandıkları halde doğal ahşap kullandıklarını iddia edenler de var. Aman dikkat! Peki bu konu da ne mi yapacaksınız? Tabii ki firmaların konuyla ilgili belgelerini sormalısınız. Kanserojen olmayan, antibakteriyel olan bebek boyası ve doğal ahşap kullanıldığına dair belge görmeyi talep edebilirsiniz. Örneğin Çilek mobilya size bu belgeleri sunabiliyor. Sonuç olarak ben Modako’dan elim boş çıktım. Sağlık açısından uygun olan mağazalarda istediğim gibi bir model bulamadım. Fiyatlar ise 5.500 – 18.000 arasında değişiyor.

İnci Tuncel, Kids by Fatih Kıral gibi mağazaları da gezdim. Ama zevkime göre mobilya maalesef bulamadım. Bu senenin modası mıdır nedir bilmem, her şey oymalı kakmalı, kaba görünümlü ya da renkli. Yine fiyatlara değinecek olursak 8.000’den başlıyor.

Peki ben ne yaptım? Etrafımdaki bütün arkadaşlarımı arayarak tecrübe ettikleri marangozların numaralarını aldım. Yaklaşık sekiz farklı marangoz ile görüştüm. En sonunda hem sağlıklı hem de uygun fiyatlı olan ve tabii ki güvendiğim marangozu seçtim. Yine benim gibi pimpirik olan bir arkadaşım bebek odasını aynı marangoza yaptırdığı için içim oldukça rahat. Hayal etttiğim odayı ise canım arkadaşım, ailemizin iç mimarı Nevra’m çizdi.

Gelelim odamızın detaylarına, 3 kapılı dolap, alt değiştirme üniteli ve 4 çekmeceli şifonyer, bordür ve 82×142 ölçülerinde yatak yapıldı. Yatağın ön parmaklık kısmı asansörlü, alt tarafı ise çekmeceli. Dolabımız bol bölmeli, raflı ve çekmeceli. Odamızın duvarlarında tam da düşlediğim gibi mint yeşili kokusuz boya ve gri beyaz çizgili duvar kağıdı kullanıldı. Halı ve istediğim gibi bir lamba bulmak için çok uğraştım. Hangi bebek halısına elimi atsam fiyatlar inanılmaz ve desenler istediğim gibi değildi. Uzun araştırmalar sonucu hem antibakteriyel hem de fiyat açısından uygun halıyı buldum. Bir de kişiye özel üretim yapılıyor. Oh daha ne olsun. 🙂 Bu arada şifonyerin üzerinde konumlanan alt değiştirme ünitesini ise sadece 2 ay kullandık ve kaldırdık. Yaptırmasak da olurmuş.

Yorum Yapın

Lütfen bir yorum bırakın!
İsminizi buraya girin