Badem Sütü; Lezzetli, Düşük Kalorili, Protein ve Kalsiyum Kaynağı

0
298

Uzun bir süredir aklımda badem sütü yapmak vardı. Yaz da geldi malum. 🙂 Hem düşük düşük karbonhidrat içeriği ile az kalorili hem de iyi bir bitkisel protein ve kalsiyum kaynağı. 1 bardak badem sütü günlük kalsiyum ihtiyacının yüzde 30’unu karşılar. 1 bardak (200ml) inek sütünde yaklaşık 120 – 130, 1 bardak badem sütünde ise sadece 40 kalori var.

Diyet yapanlar, yediklerine içtiklerine dikkat edenler gönül rahatlığıyla kahvesine, kekine, kurabiyesine badem sütü ekleyebilir. Antioksidanlar açısından zengindir, E vitamini içerir, cildi güzelleştirir. 1 bardak badem sütü günlük E vitamini ihtiyacının yüzde 125’ini karşılar. İnek sütünde bu oran yüzde 50’dir. Kalp dostudur, kolestrolü düşürür. Laktoz içermez. Şekersizdir. Kan şekerini dengeler. Lif içerir, sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. Metabolizmanızın hızını arttırır. Yorgunluğu azaltır, kas gücünü arttırır ve enerji verir. Potasyum açısından da zengindir.

Ayrıca bademin ve dolayısıyla da badem sütünün kanserle mücadelede en iyi gıdalardan biri olduğu bilinirken, E vitamini içeriği sebebiyle Alzehiemer hastalığını da yavaşlattığı söylenmektedir.

Önemli bir konu ise bademe alerjisi olanlar kesinlikle kullanmamalıdır. Çocuklarda alerji riski sebebiyle 2 yaşından önce kullanılmamalıdır. Protein açısından inek sütü daha zengindir. Ancak inek sütü içemeyen minikler için doktorunuza danışarak alternatif olarak değerlendirebilirsiniz.

Gelelim badem sütü tarifine…

Malzemelr:

4 avuç çiğ badem

1 litre su (yoğun kıvamlı olsun derseniz 500 ml su kullanabilirsiniz)

Yapılışı:

Bademleri minimum 12 maksimum 24 saat suda bekletiyoruz. Ben 12 saat beklettim. Bekleme süresi sonrasında bademleri süzerek suyunu döküyoruz. Kalan bademleri blendera koyup üzerine suyu ilave ediyoruz. Önce yüksek sonra düşük devirde pürüssüz oluncaya kadar blenderı çalıştırıyoruz.

Geniş ve derin bir kasenin içerisine temiz bir tülbent serdikten sonra blenderdaki sütü boşaltıyoruz.Tülbentin dışarıdan kalan kısımlarını toplayıp sütü güzelce sıkarak süzüyoruz. İşte bu kadar basit, badem sütü hazır. Tülbentte kalan posa ile kek, kurabiye ve hatta krep yapabilirsiniz. Posa buzdolabında en fazla 1 gün dayanır. Hemen kullanmayacaksanız buzluğunuza kaldırarak daha sonra da değerlendirebilirsiniz.

Badem sütünü üzerine tarçın serperek soğuk süt olarak içebilirsiniz. Tatlı olsun derseniz de içeceğiniz kadar badem sütünüze 1 tane hurma ekleyerek tekrar blenderdan geçirerek içebilirsiniz. Badem sütü başka nerelerde kullanılabilir? Kahvelerinize, kek, kurabiye, pankeklerinize kullanabilirsiniz. Ben badem sütlü kahveye bayılıyorum. Bu arada badem sütü de buzdolabında, cam kavanozda maksimum 4 gün dayanır.

Aynı tarifi fındık ve kaju ile de deneyebilirsiniz. Kaju inanılmaz bir lezzet, mutlaka denemenizi öneririm. Fındık ise bana bir parça ağır geliyor.

Afiyet olsun.

 

Yorum Yapın

Lütfen bir yorum bırakın!
İsminizi buraya girin